imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Najlepszy obiekt użyteczności publicznej na Opolszczyźnie

Biala-Centrum.jpg


Dwukrotnie władzom miasta i gminy Biała na Opolszczyźnie udało się zdobyć unijne fundusze na Centrum Społeczno-Kulturalne. Zabytkowy budynek najpierw wyremontowano w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta, a zakończony obecnie projekt wspomaga realizację funkcji społecznych w murach Centrum.

Centrum Społeczno-Kulturalne w Białej mieści się przy ul. Kościuszki, w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Wspólnota ewangelicka funkcjonowała w Białej w XIX wieku; po II wojnie ten budynek został skomunalizowany, potem podzielono go na trzy kondygnacje. Burmistrz Białej Edward Plicko przypomina, że gdy pojawiła się możliwość skorzystania z pieniędzy europejskich na rewitalizację, miasto postanowiło zrewitalizować rynek i przygotować dodatkową przestrzeń publiczną, na którą wybrano właśnie budynek byłego kościoła ewangelickiego.

Budynek znajduje się w centrum miasta i jest łatwo dostępny. Są w nim: biblioteka gminna, sala konferencyjna, izba regionalna, lokal Senior+ oraz miejsce pomocy prawnej dla mieszkańców. 

Projekt rozwoju funkcji społecznych Centrum obejmował m.in. dostosowanie zabytkowego obiektu do celów kulturalnych dzięki nowoczesnemu wyposażeniu meblowemu, zainstalowaniu tablic informacyjnych, uzupełnieniu sprzętu informatycznego oraz utworzenie dodatkowej przestrzeni poprzez przebudowę budynku zaplecza. Został dofinansowany kwotą blisko 250 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Koszty realizacji – to ok. 342 tys. zł.

Centrum Społeczno-Kulturalne w Białej zostało docenione w tegorocznym konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Otrzymało nagrodę marszałka województwa w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 


Source link

Leave a Comment