imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Najlepsze książki 2022 roku. Ernaux, Twardoch, Rak, Wallace, Siembieda i inni

000GJJPIM9IP3CHF-C429.jpg


Annie Ernaux to tegoroczna noblistka, która od lat cieszy się uznaniem czytelników nie tylko w rodzimej Francji, ale i na całym świecie. Jest uważana za jedną z najważniejszych współczesnych pisarek. Jej książka “Lata” stanowi autobiograficzną opowieść o pokoleniu dorastającym w czasach wielkich przemian społeczno-politycznych i wielu przełomów. W swojej prozie Francuzka podejmuje tematy sekularyzacji, wszechobecnego konsumpcjonizmu czy rewolucji seksualnej.

Kolejna książka laureata Nagrody Nike 2020 może zaskoczyć, jest bowiem pozycją młodzieżową. Autor “Baśni o wężowym sercu” zabiera młodych czytelników w przygodę śladem nietuzinkowej bohaterki Sofji Kluk. Razem z nią mogą oni przeżyć pierwsze miłości i przyjaźnie, obserwować jej dojrzewanie i odnajdywanie siebie. “Agla” to inicjacyjna powieść psychologiczna, która może sprawić ogromną radość nie tylko młodzieży, ale także dorosłym.

Wydanie tej ponad 1000-stronicowej powieści amerykańskiego pisarza było nie lada wydarzeniem na polskim rynku książki. “Niewyczerpany żart” to błyskotliwa, ironiczna, wykraczająca poza ramy zwykłej powieści historia o kondycji współczesnego człowieka, rozrywce i amerykańskiej pogoni za szczęściem.

Śląski pisarz przyzwyczaił nas już do wysokiego poziomu swoich książek. “Chołod” potwierdza tylko, że Twardoch jest jednym z najlepszych polskich współczesnych autorów. Tym razem zabiera on czytelników w podróż przez polarne bezkresy, śladem swojego bohatera rzuconego w wir historii. Na kartach tej książki odwiedzimy sowiecką Rosję oraz przemierzymy lodowe tundry. Powieść idealna na zimowe wieczory.

Grzegorz Piątek już wcześniej zabłysnął talentem w opowiadaniu o historii miasta. Jego książka “Najlepsze miasto świata” o odbudowie Warszawy w latach 40. została nominowana do Nagrody Nike w 2021 roku. Tym razem Piątek na warsztat wziął opowieść o budowaniu Gdyni. W brawurowy sposób przedstawia historią miasta, a przede wszystkim ludzi, którzy je tworzą.

Ta książka to światowy fenomen – w 2020 roku została uznana przez amerykański “Newsweek” jednym z najważniejszych wydarzeń literackich. Opowiada o losach chłopca, który dorasta w niewielkim nigeryjskim miasteczku jako osoba nieheteronormatywna. Zasady panujące w tej niewielkiej społeczności nie pozwalają mu swobodnie odkrywać własnej tożsamości. Miasteczkiem rządzą zabobony, stereotypy i patriarchat. Emezi w swoich powieściach kontrastuje staroświeckie przekonania i wierzenia małych afrykańskich społeczności ze współczesnym światem zachodnim.

Maciej Siembieda jak żaden polski autor potrafi łączyć historie i sensacyjną fabułę. “Kołysanka” to kolejny tom ze śledztwem prowadzonym przez Jakuba Kanię. Tajemnice z przeszłości, mroczne historie i fascynujący bohaterowie gwarantują czytelnikom świetną, jakościową rozrywkę.

Klaudia Michalak


Source link

Leave a Comment