imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Muzyka i góry – XXVIII edycja Sounds of the Dolomites

DOC.20220809.43154725.1.jpg


Festiwal Sounds of the Dolomites/fot. Daniele Lira – Mario Brunello – pomysłodawca festiwalu

Na spragnionych muzyki klasycznej, jazz, folk czy współczesnej prezentowanej wśród szczytów gór czeka jedyny w swoim rodzaju festiwal. W dniach 22.08-23.09.2022 r. I Suoni delle Dolomiti (Dźwięki Dolomitów) cieszyć będzie zarówno pasjonatów aktywnego wypoczynku, jak i wielbicieli muzyki na żywo w malowniczej górskiej scenerii regionu Trentino we Włoszech.

Podczas festiwalu światowej klasy muzycy i odkrywcy górskich przygód spotykają się u podnóża wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolomitów. Dźwięki instrumentów przenikają się tu z otaczającym krajobrazem, tworząc przestrzeń do rozmowy między artystami, publicznością i naturą. Wstęp na koncerty (w sumie będzie ich 17) jest bezpłatny.

Festiwal rozpocznie się 22.08 w Malga Tassula w Dolomitach Brenta koncertem Radiodervish, który będzie hołdem dla Franco Battiato. Dwa dni później, w Camp Centener nad Madonna di Campiglio, wystąpi berlińska piosenkarka i autorka tekstów o bluesowym brzmieniu – Alice Phoebe Lou.

Dla miłośników klasyki

26.08 na Monte Agnello w Val di Fiemme, u podnóża masywu Latemar wybrzmią dźwięki holenderskiej orkiestry smyczkowej o międzynarodowej renomie – Amsterdam Sinfonietta, otwierając tym samym program muzyki klasycznej Festiwalu. Natomiast 2.09 w Dolomitach Brenta wystąpi Ensemble Zefiro, jedna z najbardziej docenianych formacji muzyki dawnej i barokowej.

W otoczeniu chat i łąk doliny, 5.09 na Malga Canvere usłyszymy Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra, a 14.09 przy Jeziorze Bombasel wystąpi Trio Italiano d’Archi. Następnie 16.09 łąki Vallesinella Alta powitają Arde Trio. Ostatnie wydarzenie poświęcone muzyce klasycznej, będzie miało miejsce 19.09 w schronisku Pertini u podnóża Sassolungo. Wystąpią tam skrzypaczka Alena Baeva i wiolonczelistka Anastasia Kobekina.

Rytmy i style z całego świata

U stóp Pale di San Martino, 31.08 połączą się głosy Accent, projektu muzycznego, którego znakiem rozpoznawczym jest jazz i śpiew a cappella. 7.09 w schronisku Cacciatore w Val d’Ambiez, duet Jeana Louisa Matiniera (akordeon) i Kevina Seddiki (gitara) wystąpi z projektem „Rivages”. Dwa dni później pokaz, łączący swing, cygański jazz, afrykańsko-amerykańskie i latynoskie rytmy będzie udziałem kwartetu Hali Gwardii. 18.09 zaś w Passo Lavaze, w specjalnym hołdzie dla muzyki Chicka Corea, spotkają się Andra Dulbecco, Alessandro Bianchini, Marco Micheli i Nicola Angelucci.

29.08 na naturalnym tarasie widokowym Pra Martin Marco Paolini i gitarzysta Aberto Zilotto wystąpią o świcie w projekcie poświęconym pisarzowi Luigiemu Meneghello.

Natomiast w dniach 10-12.09 zaplanowano w Dolomitach Brenta muzyczny trekking. Projekt zrealizuje Mario Brunello (pomysłodawca festiwalu) wspólnie z Gevorgiem Dabaghyanem. Udział w trekkingu jest płatny i wymaga rezerwacji. Zwieńczenie wędrówki nastąpi na łąkach Malga Brenta Bassa. Muzycy wystąpią tam wraz z Narodowym Chórem Kameralnym Armenii i Dabaghyan Duduk Trio. Koncert połączy echa historycznych ormiańskich melodii klasztornych z sakralnymi polifoniami europejskimi, a także z tradycyjnymi pieśniami ludowymi i akcentami tanecznymi, zakorzenionymi w historii dawnych kontynentów.

Zamknięcie edycji 2022 odbędzie się 21.09 w Villa Welsperg w Val Canali. Stefano Belisari, artysta znany jako Elio, z pięcioma innymi ekstrawaganckimi muzykami, złoży hołd wielkiemu Enzo Jannacciemu. Max Gazzè – gość imprezy finałowej 23.09 w Val San Nicolo-Val di Fassa, zaprezentuje śródziemnomorskie rytmy, w których przebrzmiewają także zachodnie akcenty, a Północ i Południe łączą się w charakterystyczną dla twórcy muzyczną sygnaturę.

Więcej informacji: https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti

Źródło informacji: visittrentino.info

 


Source link

Leave a Comment