imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Mural i 2,5 tysiąca wystaw plakatowych na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

36844623_1_crop_300x168_5af3ceb4_CPO.jpg


We wtorek przy ul. Prostej 2/4 w Warszawie odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu, upamiętniającego setną rocznicę zwycięstwa Polski nad Bolszewikami w 1920 r. Mecenasem malowidła, które powstało na ścianie 10-piętrowego budynku w centrum stolicy, jest KGHM Polska Miedź.

Mural, liczący 360 metrów kwadratowych, w komiksowej stylistyce przedstawia postacie związane z Bitwą Warszawską. Górującą postacią jest marszałek Józef Piłsudski z wzniesionymi w geście superbohatera ramionami. Upamiętniono też m.in. porucznika Jana Kowalewskiego, który jako szef polskich kryptologów rozszyfrował trzy tysiące komunikatów wroga, ks. Ignacego Skorupkę, kapelana Wojska Polskiego, który zginął pod Ossowem, a także Tadeusza Jeziorowskiego, który jako jedenastolatek wziął udział w obronie Płocka, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych.

„To była bitwa wielka, spektakularna, mająca znaczenie w historii Europy, historii świata, określana nawet jedną z najważniejszych bitew w historii” – podkreślił prezes zarządu KGHM, Marcin Chludziński podczas uroczystości odsłonięcia muralu.

Wśród czynników, które wpłynęły na sukces Polski w 1920 roku, wymienił m.in. strategię militarną i dobrą współpracę dowództwa, ale też „polski spryt”.

„Współpraca elit i społeczeństwa to jedno, ale trzeba pamiętać, że dlatego Polacy byli tak sprawni, bo znaliśmy ruchy wojsk przeciwnika” – zaznaczył, nawiązując do historii polskich kryptologów.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski podkreślał z kolei znaczenie kapitału społecznego.

„Udało nam się stworzyć więzi, które pozwoliły – mimo tego, że Polacy to była mozaika różnych narodowości i różnych religii – mieć jeden wspólny cel: przetrwanie państwa i przetrwanie naszego narodu jako wspólnoty politycznej. Udało nam się to dzięki temu kapitałowi” – powiedział.

Po odsłonięciu muralu wiceminister kultury oraz prezes KGHM złożyli kwiaty pod znajdującą się kilkanaście metrów dalej tablicą upamiętniającą miejsce urodzenia ks. Skorupki.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej KGHM przygotował także wystawę plakatową „1920 Wojna Światów”. To kilkanaście komiksowych plansz autorstwa Krzysztofa Kałuckiego, które wraz z krótkim opisem przybliżają historię starcia Wojska Polskiego i Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy.

Wystawa w prosty sposób wyjaśnia kontekst historyczny, przebieg i znaczenie bitwy, zwraca uwagę na rolę patriotycznej mobilizacji narodu, a przede wszystkim – przybliża postacie polskich bohaterów. Akcentuje przy tym międzynarodowe wsparcie udzielane Polsce, przypominając m.in., że wśród amerykańskich lotników, którzy zgłosili się jako ochotnicy do Wojska Polskiego, był nagrodzony w późniejszych czasach Oscarem reżyser Merian C. Cooper, twórca filmowego King Konga.

Blisko 2,5 tys. egzemplarzy wystawy zostanie rozesłanych do zainteresowanych ośrodków kultury i placówek oświatowych w całej Polsce, by mogły być eksponowane lokalnie.

W ramach zainicjowanych przez KGHM obchodów odbył się już hackathon tworzenia gier, a planowany jest jeszcze koncert.


Source link

Leave a Comment