imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Morawiecki: Zaciągnęliśmy hamulec w tej pędzącej inflacji

wsup75de3s7v6vim1hxdkxcg5xqmf3ef.jpg


We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas spotkania omawiany był m.in. projekt ustawy dotyczącym pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z rosyjską agresją. 

Premier o inflacji: Widać światełko w tunelu

Premier Morawiecki stwierdził, że “mamy dzisiaj do czynienia z dwoma wirusami: koronawirusem i wirusem energetycznego szantażu Rosji wobec całej Europy”. – Rosja chce, żeby inflacja była na świecie jak najwyższa – mówił premier Morawiecki. – Walka z inflacją, ale jednocześnie walka, by utrzymywać miejsca pracy to jest rdzeń naszej polityki – podkreślił.

 

– Od początku opracowywaliśmy działania mające na celu zmniejszenie skutków inflacji. Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 – oświadczył.

 

Premier oświadczył, że w temacie inflacji “widać już światełko w tunelu”. – Walka z inflacją jest długa, ale już w środku drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadkowym – powiedział.

Nowe mechanizmy tarczy inflacyjnej

– Walka z inflacją ma też wymiar społeczny. Rady ze strony opozycji były często następujące: “ograniczcie politykę społeczną PiS, ograniczcie 500 plus, trzynastą emeryturę”. – Zamiast tego, my chcieliśmy obniżyć niepewność i obawy społeczeństwa – dodał premier.

 

– Wprowadzamy nowe mechanizmy osłonowe, mechanizmy tarczy antyinflacyjnej: zamrożenie cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych – wymieniał.

 

 

– Ceny energii to matka wszystkich innych cen. Dlatego dusząc ceny energii staramy się zdusić rosnące ceny wielu innych usług – powiedział polityk.

Zerowy VAT na żywność

Minister finansów zapowiedziała, że zerowy VAT na żywność będzie obowiązywał przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. 

 

– Sytuacja za naszą wschodnią granicą ma ogromny wpływ na ceny energii. To jest kryzys energetyczny, ale nie tylko. Dlatego ważne jest, żeby w tej polityce budżetowej myśleć o przyszłości, żeby żadne niespodziewane wydarzenia nas nie zaskoczyły – powiedziała.

 

Jak dodała, na Radzie Ministrów omawiane były plany dotyczące “niespodziewanych wydarzeń”.

Kolejna fala uchodźców z Ukrainy

Premier poinformował, że w związku z brakiem prądu w wielu częściach Ukrainy, Polska przygotowuje się na kolejną falę uchodźców wojennych.

 

– Rada Ministrów omawiała dzisiaj zmianę warunków pomocy dla uchodźców w taki sposób, żeby uniknąć nadużywania systemu ubezpieczeń społecznych – dodał.

 

– Wyeliminowaliśmy pojawiające się nieprawidłowości. W związku potencjalną kolejną falą uchodźców, chcemy, żeby polski podatnik możliwie jak najmniej zapłacił za tę kolejną falę – podsumował.

Alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie

We wtorek ogłoszono alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie. W Kijowie jest to pierwszy alarm od pięciu dni. Wcześniej w sieciach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej na Morzu Czarnym.

 

Później, ukraińskie agencje informacyjne podały, że alarm ucichł, ale zagrożenie pozostaje, w szczególności na wschodzie tego kraju.

nb/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment