imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Miód. Jak odróżnić prawdziwy od sztucznego? Cena. Ile kosztuje miód?

000G0M0KRO5MOLXW-C429.jpg


Zastanawiasz się, czy miód, który stoi na Twojej półce w domu, jest na pewno prawdziwy? Możesz to z łatwością sprawdzić.

Przede wszystkim skup się na smaku miodu. Jeżeli po pierwszej degustacji czujesz najpierw przesadną słodycz, a zaraz potem delikatne pieczenie na ustach i lekkie drapanie w gardle, to z pewnością naturalny wyrób. Sztuczne miody, które powstają z wody i cukru, pozostawiają jedynie słodki smak na podniebieniu.

Inną metodą testową jest obserwowanie, w jaki sposób miód ścieka z drewnianego miodownika. Wystarczy nabrać próbkę i sprawdzić, jak się zachowuje. Jeżeli będzie ściekać równomiernie i utworzy na talerzyku stożek, to znak, że jest to miód naturalny. Z kolei bardzo płynny miód, jednolity i bez grudek oznacza, że nie jest on prawdziwy i nie ma w składzie m.in. cennych przeciwutleniaczy i składników odżywczych.

Jak odróżnić miód prawdziwy od sztucznego? Istnieje jeszcze kilka łatwych sposobów. Jednym z nich jest sprawdzenie, jak Twój miód rozpuszcza się w szklance z zimną wodą. Gdy zaobserwujesz, że próbka zostawia charakterystyczne smugi i szybko opada na dno szklanki, masz pewność, że jest dobrej jakości. Jeżeli szybko wymiesza się z wodą, lepiej następnym razem nie kupować takiego produktu.

Warto także sprawdzić wagę miodu. W litrowym słoiku nie powinno znaleźć się mniej niż 1,4 kg “płynnego złota”. Koniecznie zaobserwuj też to, czy miód się krystalizuje. Proces zbrylania zachodzi już kilka miesięcy po jego zbiorze i świadczy o tym, że to 100 proc. wytwór natury.

Chcesz kupić prawdziwy miód? Najlepiej zamów go bezpośrednio u pszczelarza. Warto jednak wybrać zaufanego dostawcę, bowiem zdarza się, że właściciele uli, aby zwiększyć produkcję i sprzedaż miodu, potrafią łączyć naturalny wyrób ze sztucznymi odpowiednikami.

W takich przypadkach warto zasugerować się cenami. Średnio za naturalny miód wielokwiatowy, lipowy, gryczany czy rzepakowy zapłacisz około 45 zł za litrowy słoik. Droższe są miody spadziowe – kosztują między 80 a 90 zł za litr. Pamiętaj, że sklepy dodają do tych cen swoje marże, dlatego kwoty realnie mogą być o kilka złotych wyższe.

W przypadku miodu sztucznego cena jest o wiele niższa. W dyskontach zdarzają się nawet słoiki 0,5-litrowe za 5 zł. Warto dodać, że ceny miodów w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły nawet o 15-20 proc. Niestety za wszystko odpowiadają wysoka inflacja oraz malejące populacje pszczół. 


Source link

Leave a Comment