Praca w dyplomacji czeka. Wystarczy się zgłosić i przejść rekrutację
Chętni do pracy w dyplomacji poszukiwani. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że trwa nabór do Akademii Dyplomatycznej. – To szansa na zdobycie nowych możliwości i unikalna możliwość służenia Polsce – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. W komunikacie dodano, że zostało 20 wolnych miejsc.
Szef Służby Zagranicznej ogłasza nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną do Akademii Dyplomatycznej – przekazano na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W komunikacie zaznaczono, że termin składnia dokumentów upływa 31 maja, a limit przyjęć wynosi 37 osób. Dodano, że zajętych jest już 17 miejsc. Rozpoczęcie aplikacji jest zaplanowane na 1 października.
– To szansa na zdobycie nowych możliwości i unikalna możliwość służenia Polsce – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych.
Praca w dyplomacji czeka. Wystarczy się zgłosić i przejść rekrutację
W komunikacie wymieniono warunki, które musi spełnić kandydat do Akademii Dyplomatycznej. Osoby aplikujące muszą mieć wyłącznie obywatelstwo polskie, a także wykształcenie wyższe magisterskie oraz wykazywać się znajomością języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.
Jak zaznaczono, kandydat musi być także w ogólnym dobrym stanie zdrowia psychicznego i fizycznego.
Jednocześnie od osoby aplikującej jest wymagane złożenie oświadczenie o gotowości do pracy w dowolnej placówce zagranicznej RP, w dowolnym kraju i w dowolnym czasie.
Głównymi obowiązkami aplikanta będzie ukończenie programu szkoleń, odbycie stażu w MSZ oraz w placówce zagranicznej, ukończenie służby przygotowawczej w służbie cywilnej oraz przystąpienie do egzaminu końcowego.
Praca w dyplomacji czeka. MSZ przekazało informacje
W komunikacie powiadomiono, że konkurs na stanowisko będzie się składał z:
- testu wiedzy ogólnej, obejmującym zagadnienia historii Polski i historii powszechnej, aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce i na świecie
- testu badającego przydatność kandydatów do pracy w służbie zagranicznej i ich predyspozycji
- sprawdzianu stopnia znajomości języka angielskiego
- rozmowy kwalifikacyjnej
Dodano, że przed przystąpieniem do rozmowy, kandydaci będą poddani badaniu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
ZOBACZ: Oświadczenie MSZ. W tle rosyjskie cyberataki
Poinformowano, że aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym.
Pozytywny rezultat sprawdzianu wiąże się z nadaniem stopnia dyplomatycznego i wyznaczeniem stanowiska zgodnie z potrzebami służby zagranicznej w Polsce lub za granicą – podsumowano ogłoszenie.
Czytaj więcej