imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Merkel: nowe warianty koronawirusa mogą spowodować trzecią falę pandemii

nyc311s1en5gtnezik18s2zzf1hrg36g.jpg


Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła w środę przed zagrożeniem, związanym z nowymi wariantami koronawirusa, twierdząc że mogą one spowodować trzecią falę pandemii w Niemczech. Jak dodała, to wymusiłoby na rządzie wprowadzenie kolejnego lockdownu.

– Z powodu wariantów wchodzimy w nową fazę pandemii, z której może powstać trzecia fala. Musimy więc działać mądrze i ostrożnie, tak by trzecia fala nie zmusiła do całkowitego zamknięcia – powiedziała kanclerz w wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

ZOBACZ: Niemcy zamknęły południowe granice. Tysiące ludzi zawróconych

 

Jednocześnie szefowa rządu zapowiedziała wprowadzenie w marcu “inteligentnej strategii” otwierania gospodarki, opartej o szybkie testy i zróżnicowanej regionalnie. Takie podejście miałoby oznaczać – na przykład – otwarcie szkół w okręgach o niskiej liczbie zakażeń. Jak zaznaczyła, nie wie, kiedy nowa strategia zostanie wprowadzona, ale będzie to w marcu.

 

Do 7 marca w całym kraju obowiązuje lockdown, choć od 1 marca otwarte zostaną salony fryzjerskie. Obostrzenia mają zostać zniesione po osiągnięciu średniego tygodniowego poziomu zakażeń poniżej 35 na 100 tys. mieszkańców. W ostatnich tygodniach współczynnik ten utrzymywał się na poziomie ok. 60.

 

Merkel odniosła się też do kwestii szczepionki firmy AstraZeneca, której zapasy są w Niemczech wykorzystywane jedynie w 15 proc. m.in. ze względu na sceptycyzm wielu Niemców. Kanclerz zapewniła, że preparat jest “sprawdzony, skuteczny i bezpieczny”. Jednocześnie dodała, że dopóki szczepionki przeciwko Covid-19 nie będą szeroko dostępne, Niemcy nie będą mogli wybrać, który otrzymają środek. 

ms/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment