imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Menedżer IT musi rozwijać się razem z zespołem

1_89.jpg


PAP/M. Kmieciński (1)

„Kadra zarządzająca firm IT może wiele nauczyć się od najlepszych trenerów piłkarskich” – uważa Mariusz Sosna, Business Support Cluster Lead w ING Hubs Poland. Bo choć zespół zdobywa tytuły i nagrody, realizuje cele, to jednak menedżer jest osobą, która próbuje do tego doprowadzić poprzez swoje działania.

Mariusz Sosna podczas konferencji „IT Manager of Tomorrow” przybliżał najnowsze trendy z obszaru zarządzania organizacjami IT.

„Rolą menedżera w organizacji IT jest przede wszystkim budowanie zespołu – pozyskiwanie najlepszych talentów, pomoc w zwiększaniu ich kompetencji, ale też rozwijanie umiejętności miękkich. Nie możemy jednak zapominać, że rolą menedżera jest osiąganie założonych wyników, bo z tego jest rozliczany” – przypominał Mariusz Sosna.

Według eksperta w świecie IT mamy do czynienia z zespołami, a rzadziej z indywidualnymi pracownikami. Ciężko jest bowiem znaleźć jedną osobę, która byłaby zdolna wnieść do firmy wiedzę z kilku szerokich dziedzin. A to oznacza, że szef musi budować zespoły składające się z pracowników znających się m.in. na obszarze infrastruktury, programowania, integracji różnych technologii zewnętrznych, ale również mających wiedzę jakiego rodzaju produkty są potrzebne klientom, czy o zasadach user experience. Cały zespół składa się z umiejętności poszczególnych pracowników. Z kompetencji, które w całości dają synergię.

„Rola menadżera w organizacja IT zmienia się. Coraz rzadziej jest to osoba, która mówi co pracownicy mają robić, co mają osiągnąć, rozliczająca wyniki. Coraz częściej szef musi zbudować zespół, zmotywować go do działania, utrzymywać zaangażowanie pracowników, dając jednocześnie autonomię zespołowi i w ten sposób wyciągać ze swoich ludzi najlepsze efekty” – wyliczał Mariusz Sosna.

Zdaniem eksperta dziś jedną z kompetencji menedżera IT, która jest bardzo pożądana na rynku, jest umiejętność tłumaczenia skomplikowanych kwestii w prosty sposób. Nie jest to łatwe, a przy wykorzystywaniu coraz to nowszych technologii i rozwiązań informatycznych będzie jeszcze trudniejsze. Osoba, która potrafi prosto wytłumaczyć złożone zagadnienia, jest w stanie szybciej osiągać rezultaty biznesowe.

„Już dzisiaj rola menedżera IT nie jest łatwa, a z czasem stanie się tylko trudniejsza. Wyzwaniem dla każdego zarządzającego będzie rozwój osobisty, tak, by mógł razem z zespołem jak najefektywniej wykorzystywać technologie” – podsumował Mariusz Sosna.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment