Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna od godziny 8.30, wszyscy maturzyści mogą sprawdzić swoje wyniki. Aby to zrobić, muszą zalogować do systemu za pomocą loginu i hasła, które otrzymali od dyrektorów szkół.
Matura 2022. Wyniki matury
Z tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 84,0 proc., a prawo do poprawki ma 11,4 proc.
Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 69,2 proc., a prawo do poprawki ma 22,0 proc.
Z tegorocznych absolwentów szkół branżowych II stopnia maturę zdało 20,5 proc., a prawo do poprawki ma 33,6 proc.
ZOBACZ: Matura 2022. Uczennica zrobiła zdjęcie arkusza i wysłała na portal. Egzamin muszą powtórzyć wszyscy
Maturę z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów
Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 96 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 86 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski – zdało go 96 proc.
Wśród absolwentów techników egzamin maturalny z polskiego zdało 92 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 75 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski – zdało go 92 proc.
Wśród absolwentów szkół branżowych II stopnia egzamin maturalny z polskiego zdało 68 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 29 proc., a Z tych, którzy wybrali język angielski – zdało 61 proc.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 54 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 58 proc. możliwych do uzyskania punktów, z języka angielskiego – 76 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Matura 2022. Egzamin poprawkowy 23 sierpnia
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.
Podobnie jak w ubiegłym roku, nie było obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Egzamin poprawkowy ma odbyć się 23 sierpnia. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok
ZOBACZ: Matura 2022. Maturzystka z Ukrainy po egzaminie: języka zaczęłam się uczyć dopiero w Polsce
Minister edukacji podkreślił, że choć “matura w każdym roku jest inna, bo inne są zadania i poziom trudności”, to tegoroczne matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne.
– Przewidywaliśmy to z dwóch powodów. Po pierwsze, to był rok stacjonarny. Maturzyści przygotowywali się do matur w szkołach, wraz ze swoimi nauczycielami, w normalnym trybie stacjonarnym. A wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym i, siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach – ocenił.
“Ten rok był łatwiejszy”
Zdaniem Czarnka, ten rok “był łatwiejszy pod tym względem”. – Myślę, że to zaważyło na tym, że te matury wypadły lepiej – zastrzegł.
Tegoroczne matury odbywały się według reguł ustanowionych 16 grudnia 2020 r., które ograniczały zakres materiału koniecznego do zdania matury ze względu na pandemię koronawirusa i naukę zdalną. – Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu – dodał Czarnek.
CKE podała, że świadectwa maturalne powinny być przesłane przez okręgowe komisje egzaminacyjne do szkół do 5 lipca.
msm/ sgo/PAP
Czytaj więcej