imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Mateusz Morawiecki: Należy się cieszyć, że ceny paliwa nie wzrosły

7bipeqkn687o1bma2s8nv7wa41ku3tvy.jpg


– Dokładnie 10 lat temu PO i PSL wystawiły pewnego rodzaju wyrok na wszystkich polskich pracowników: dla ciężko pracujących kobiet na terenach wiejskich podnieśli wiek emerytalny z 55 do 67 lat. Dla kobiet, które pracowały w różnych zakładach pracy z 60 roku życia wiek emerytalny do 67, a dla mężczyzn – o dwa lata, z 65 na 67 lat – powiedział premier.

 

Stwierdził, że w czasie rządów PO-PSL panowało “rekordowe na owe czasy bezrobocie – blisko 14,5 proc.”.

 

– To ponad 2 mln 300 tys. ludzi bez pracy. A co to była za praca? Bardzo często pięć złotych za godzinę; dostaję listy i maile, że często to było jeszcze niżej – 3, 4 złotych za godzinę – mówił Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: 14. emerytura wypłacana co roku. Jarosław Kaczyński: Chcemy ją zmienić w trwałe świadczenie

 

– Oni dzisiaj milczą, a jutro z powrotem podniosą wiek emerytalny. Dzisiaj udają wrażliwość, jutro zabiorą 500+, gdyby przyszło im rządzić. Dzisiaj udają, że są po stronie seniorów, emerytów – jutro zabiorą “trzynastki”, “czternastki”, wszystkie dobrodziejstw, które przez siedem lat zbudowaliśmy w tym obszarze” – dodał premier.

Mateusz Morawiecki o 14. emeryturze

Zapytany o to, kiedy rząd zajmie się projektem 14. emerytury, Mateusz Morawiecki odpowiedział:

 

– Zgodnie z obietnicą pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego będziemy w najbliższym czasie kierować ten projekt do prac rządowych, a później do Sejmu, żeby, mam nadzieję, do końca pierwszego kwartału zamknąć proces legislacyjny.

 

WIDEO: Konferencja w siedzibie PiS

 

 

Od 1 stycznia VAT na paliwa powrócił do stawki 23 proc. 30 grudnia 2022 r. PKN Orlen obniżył hurtowe ceny paliw, zaś ceny detaliczne nie uległy zmianom.

 

ZOBACZ: Ryszard Czarnecki o cenach paliw. “Za politykę państwa i Orlenu należy się pochwała”

 

– Prawdopodobnie zakontraktowano z odpowiednim wyprzedzeniem zakupy. Zapłata odbywa się po dzisiejszych cenach i kursach, i to jest dobra okoliczność – stwierdził premier Morawiecki.

 

– Należy się cieszyć, że ceny paliwa nie wzrosły. Cieszę się, że złotówka się umacnia i że cena ropy nie poszła w górę. Dzięki temu te ceny są na w miarę stabilnym poziomie – dodał.

 

Jak podkreślił, obecnie ceny detaliczne paliw w Polsce są “jednymi z najniższych w Europie”. 

Lewica z wnioskiem do NIK

– Składamy wniosek do NIK o kontrolę marż Orlenu. Chcemy dowiedzieć się, czy za tymi decyzjami nie stały aspekty polityczne i czy w podejmowaniu tych decyzji nie brał udziału wicepremier Jacek Sasin, czy też premier Mateusz Morawiecki lub sam prezes Jarosław Kaczyński – poinformował w poniedziałek poseł Lewicy Tomasz Trela podczas konferencji prasowej. 

 

 

– Cuda rzadko się zdarzają, ale u prezesa Obajtka nad wyraz często – dodał.

 

Z kolei Konfederacja zapowiedziała, że zawiadomi w sprawie marż UOKiK.

 

 

– Jeżeli była manipulacja rynkiem paliwowym, jeżeli było nadużywanie pozycji dominującej, no to oczywiście Orlen powinien za to zostać ukarany – powiedział Krzysztof Bosak.

 

an/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment