imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Mateusz Morawiecki: masakry w Buczy i Irpieniu powinny obudzić nas z geopolitycznego snu

ri8r7wodc2x5b6jy7uz4248g59uanzno.jpg


– Masakra w Buczy, morderstwa cywilnej ludności w Irpieniu, hekatomba w Mariupolu – wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy nasze stare złudzenia – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Premier bierze udział w konferencji PISM Strategic Ark.

Wydarzenie organizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych odbywa się w Warszawie w dniach 19-20 maja.

 

– Jestem przekonany, że wojna nigdy nie jest nieunikniona. Zawsze jest wynikiem albo świadomej decyzji, albo braku takiej decyzji. Potrzeba odwagi, by spojrzeć prawdzie w oczy. Masakra w Buczy, morderstwa cywilnej ludności w Irpieniu, hekatomba w Mariupolu – wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy nasze stare złudzenia – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny: Rosja straciła 28,5 tys. żołnierzy

 

– Słyszę, że są próby pozwolenia Putinowi, by ocalił twarz na arenie międzynarodowej. Ale w jaki sposób można zachować coś, co zostało całkowicie utracone? – pytał.

 

– Paradoksem tej wojny jest to, że jeśli Ukraina wygra, to będzie przede wszystkim jej wygrana. Jeśli przegra, to nie będzie jej przegrana, tylko przegrana nas wszystkich i koniec świata, jaki znamy – stwierdził premier. 

Mateusz Morawiecki: ideologia “Ruskiego miru” musi zostać pokonana

Mateusz Morawiecki wezwał do izolacji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. – Dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami. Przestępcy muszą zostać osądzeni, a ideologia “Ruskiego miru” musi zostać pokonana i wyeliminowana – dodał.

 

– Nie wystarczy wygrać wojnę, musimy nie przegrać i nie stracić pokoju. Musimy postanowić wspólnie, że Rosja nigdy już nie będzie zagrażać pokojowi w Europie. A cena utrzymania pokoju musi być też ponoszona przez inne kraje, poza Unią i NATO – powiedział premier.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny: Rosja straciła 28,5 tys. żołnierzy

 

– Musimy zwyciężyć z nacjonalizmem, kolonializmem i to musi być naszym wspólnym osiągnieciem – dodał.

 

– Dziś trzeba powiedzieć, że nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy – stwierdził.

 

 

an/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment