imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Mata, czyli Michał Matczak. Raper, piosenkarz, twórca tekstów

000DEY8E4EQJHREN-C411.jpg


Mata, czyli Michał Matczak, urodził się w 2000 roku we Wrocławiu. Karierę muzyczną rozpoczął w 2018 roku, gdy wydał album koncepcyjny “Fumar Mata”.

Ogromną popularność przyniósł mu jednak dopiero utwór “Patointeligencja”, którego tekst opowiada o dzieciach i młodzieży z tzw. dobrych domów, które zażywają narkotyki, nadużywają alkoholu, czy mają emocjonalne problemy. Piosenka Maty wywołała wiele kontrowersji i była szeroko omawiana także w ogólnopolskich mediach.

Mata i “Patointeligencja”. Sprawdź tekst!

W 2020 roku Mata wydał kolejny album – “100 dni do matury”. Krążek szybko zdobył status diamentowej płyty.

Kontrowersje wokół Maty zaczęły się znów w marcu 2021 roku, gdy raper wydał singiel “Patoreakcja”. Odniósł się w nim do wydarzeń, które spotkały go po wydaniu “Patointeligencji”.

W październiku 2021 roku Mata wydał z kolei album “Młody Matczak”, który zdobył miano platynowej płyty. Utwór “Kiss cam (podryw roku)” jest najpopularniejszym utworem z albumu rapera.

Mata jest laureatem Fryderyków 2021. Zdobył dwie nagrody – “album roku Hip-Hop” (100 dni do matury) oraz Fonograficzny Debiut Roku.

W październiku 2021 zamieszanie wokół Maty wywołała także nowa kampania promocyjna McDonald’s, do której raper użyczył swojego wizerunku. W popularnej sieci można było nabyć tzw. “zestaw Maty”.

Kampania reklamowa wzbudziła kontrowersje wśród jego fanów, jak i wielbicieli zdrowego stylu życia.

Mata jest synem znanego prawnika i profesora prawa – Marcina Matczaka. To on wspierał syna przy wejściu na rynek muzyczny oraz doradzał mu przy tworzeniu utworów. W maju 2020 roku ojciec Maty sam zadebiutował jako raper, biorąc udział w charytatywnej akcji #hot16challenge2.

1 września 2021 roku Marcin Matczak wydał książkę pt. “Jak wychować rapera. Bezradnik”. W swojej pracy tata Maty opisuje historię chłopaka dorastającego w przekonaniu, że trzeba być posłusznym i nie należy się przeciwstawiać.

27 stycznia Marcin Matczak poinformował on na Twitterze, że dostał podejrzany telefon dotyczący Maty.

“Dziś około 21.00 dostałem telefon z numeru 800 808 808 (infolinia CBA) z informacją, że mój syn nie żyje. Oczywiście Michałowi nic nie jest. Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej” – poinformował na Twitterze.


Source link

Leave a Comment