imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Mastodon: Co to jest i jak z niego korzystać? Alternatywa dla Twittera zyskuje popularność

000FSF79MCXOJQ4A-C429.jpg


Zakup Twittera przez Elona Muska wywołał poważny niepokój w internetowym środowisku. Atmosfera wokół serwisu jest aktualnie bardzo napięta za sprawą radykalnych decyzji miliardera. 

Po tym, jak przedsiębiorca wystąpił z propozycją opłat i postanowił zwolnić część załogi, użytkownicy Twittera zaczęli szukać alternatywnych platform społecznościowych, z których mogliby korzystać

Za najbardziej popularną w tej chwili uważa się wolną i otwartą sieć internetową – Mastodon, która w ciągu ubiegłego tygodnia miała odnotować ponad 230 000 dodatkowych rejestracji i znaczny wzrost nowych serwerów. Platforma stale zyskuje na popularności i szacuje się, że w sumie korzysta z niej już ponad 655 000 osób

Czym jest Mastodon i jak go używać? Gdzie jeszcze, poza Mastodonem, przenoszą się dotychczasowi użytkownicy Twittera? Wyjaśniamy.

Mastodon jest bezpłatną platformą mediów społecznościowych, która powstała w Niemczech w 2016 roku jako projekt open source Eugena Rochko. Programista zdecydował się zainicjować projekt, ponieważ już wtedy był niezadowolony z kierunku, w którym zmierza Twitter. 

W 2021 roku jego inicjatywa oficjalnie została zarejestrowana jako gGmbH (niemiecka forma non-profit), co oznacza, że nie można jej sprzedać. W przeciwieństwie do Twittera.

Inną istotną różnicą, o której warto wspomnieć, jest to, że na Mastodonie nie znajdziemy żadnych reklam. Nie ma tutaj również jednego konkretnego miejsca, w którym użytkownik się porusza. Po utworzeniu konta dołącza się do różnych serwerów, a każdy z nich ma własne społeczności i odrębne zasady moderacji

Są one podzielone tematycznie – według krajów lub zainteresowań. Dopiero tam wyszukuje się konkretne osoby do obserwowania i publikuje posty. Mastodon nie zasugeruje nam jednak, które profile mogą być szczególnie atrakcyjne. 

Podobieństwa pomiędzy Twitterem a Mastodonem można dostrzec w korzystaniu ze wzmianek i hashtagów. Sam schemat działania jest podobny. Zamiast tradycyjnych tweetów (do 280 znaków) na Mastodonie mamy jednak tootsy (do 500 znaków), a retweety są zastąpione boostsami

Mastodon szybko zyskuje na popularności, jednak trzeba wiedzieć, że platforma ta nie zezwala swoim użytkownikom na wszystko. Po pierwsze, konto do zarejestrowania wymaga akceptacji moderatora. Nie mamy więc pewności, że zostaniemy zaakceptowani. 

Po drugie, na liście rzeczy zakazanych na Mastodonie znajduje się szereg czynności, takich jak: 

  • publikowanie treści reklamowych
  • spamowanie
  • używanie mowy nienawiści

Mastodon pozwala na publikowanie treści uznawane za wrażliwe. Wówczas konieczne jest jednak ich prawidłowe oznaczanie tak, aby inny użytkownik nie poczuł się nimi zaskoczony. 

Z platformy Mastodon można korzystać przez stronę internetową joinmastodon.orgaplikację na iOS albo Androida

Aby rozpocząć swoją przygodę z alternatywą dla Twittera, trzeba jedynie pobrać program ze sklepu Apple lub Google Play, kliknąć “Zarejestruj się” i wypełnić wymagane pola (nazwa użytkownika, adres email, hasło). Później wystarczy potwierdzić rejestrację linkiem aktywacyjnym w e-skrzynce odbiorczej. 

Mastodon to powiew świeżości, jednak alternatyw dla Twittera jest znacznie więcej. Wśród platform, na które warto zwrócić uwagę, trzeba wymienić takie serwisy jak: 

  • CounterSocial – oferuje łatwiejsze zakładanie konta niż w przypadku Mastodona i umożliwia użytkownikom tworzenie własnych wideo-chatów oraz społeczności. Kont nie można jednak założyć w niektórych krajach, takich jak: Chiny, Syria czy Pakistan.
  • Tumblr – to prawdziwy weteran wśród serwisów społecznościowych. Istnieje od 2007 roku, jednak wciąż ma wiele do zaoferowania. Umożliwia użytkownikom zamieszczanie postów w stylu notek na blogu, dołączając do nich treści wideo czy obrazy. 
  • Reddit – ostatnią alternatywą dla Twittera, którą warto rozważyć, jest Reddit. Społeczności użytkowników gromadzą się tam wokół konkretnych tematów.

Czytaj również:

USA. Media: Twitter prosi o powrót niektórych zwolnionych pracowników

Analizy czy tweety? O wyzwaniach współczesnej komunikacji banków centralnych

Twitter ze wsparciem największej giełdy kryptowalut. Blockchain rusza do walki z botami

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment