imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Masowe wyłudzenia z covidowych programów pomocowych w USA

money-1428594_960_720.jpg


W USA służby wszczynają kolejne śledztwa w sprawie procederu coraz częstszego wyłudzania pieniędzy z covidowych programów pomocowych.

Amerykańskie Secret Service oficjalnie poinformowało, że jak dotąd z uruchomionych w Stanach Zjednoczonych programów pomocowych dla łagodzenia skutków epidemii skradziono ogromną kwotę niemalże 100 miliardów dolarów. Programy te mają na celu wspieranie pracodawców i pracowników, którzy stracili zatrudnienie na skutek epidemii covid.

Podana suma jest szacunkowa niemniej opiera się na danych pochodzących z Departamentu Pracy a także z rządowej amerykańskiej Agencji ds. Drobnego Biznesu. Kwota ta nie obejmuje jednak spraw objętych już śledztwami koordynowanymi przez Departament Sprawiedliwości USA.

Oszacowano, że łączny odsetek wyłudzeń ze wszystkich programów pomocowych stanowi 3% ich całościowej wartości w kwocie aż 3,4 biliona dolarów. Z tej kwoty zdecydowana większość wyłudzona została z puli środków przeznaczonych na pomoc dla bezrobotnych. Około 87 miliardów świadczeń wypłacone zostało niewłaściwie i w budzący wątpliwości sposób.

W trakcie działań Secret Service zajęło jak dotąd 1,2 miliarda dolarów wyłudzonych z puli środków przeznaczonych dla bezrobotnych. Dodatkowo służby odzyskały kwotę około 2,3 miliarda dolarów z wyłudzonych środków, w czym pomogły instytucje finansowe oraz władze poszczególnych stanów USA.

W związku z wyłudzonymi z funduszy covidowych kwotami jak dotąd w Stanach Zjednoczonych wszczętych zostało ponad 900 postępowań kryminalnych, w związku z którymi zatrzymano już blisko 100 osób. Jeszcze niedawno Departament Sprawiedliwości USA informował o zaledwie 95 sprawach kryminalnych związanych z bezprawnym pozyskiwaniem środków z funduszy covidowych i zajęciu gotówki w kwocie 75 milionów dolarów. Przyrost w ostatnim czasie jest więc znaczący. Wszystko wskazuje, że nie jest to koniec zatrzymań, gdyż działania służb cały czas trwają.


Source link

Leave a Comment