imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Mariusz Ziomecki. Kim jest znany dziennikarz?

000E90GBS8SA098D-C411.jpg


Początki działalności Mariusza Ziomeckiego miały miejsce w warszawskiej “Kulturze”. To właśnie tam od 1981 roku działał jako dziennikarz. Już rok później udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie został komentatorem dziennika “The Detroit Free Press”.

Mariusz Ziomecki urodził się w 1952 roku w Warszawie. Po swojej karierze w Stanach Zjednoczonych rozpoczął współpracę z Wiesławem Małeckim. Doprowadziła ona do powstania dwutygodnika “Komputer Świat”, w którym Ziomecki działał jako współredaktor w latach 1998-2000. W 2003 roku publicysta został redaktorem naczelnym “Super Expressu” i trzymał nad redakcją pieczę do 2006 roku. Wtedy stanowisko redaktora przeszło na Tomasza Lachowicza. Mariusz Ziomecki został redaktorem naczelnym tygodnika “Przekrój”.

Praca w “Przekroju” trwała zaledwie rok i już w 2007 roku dziennikarz został redaktorem naczelnym nieistniejącej już dzisiaj Superstacji, gdzie prowadził program “Rezonans”. W  latach 2009-2010 był redaktorem naczelnym serwisu redakcja.pl. 

W tym samym czasie, kiedy Mariusz Ziomecki sprawował pieczę nad redakcja.pl, zajmował się również serwisem Obserwator Finansowy. Był to portal sponsorowany przez Narodowy Bank Polski, a sam Ziomecki został nawet doradcą prezesa NBP.

Pomijając historię dziennikarską, Mariusz Ziomecki znany jest z licznych powieści, słuchowisk czy scenariuszy filmowych. Przez ostatnie lata publiczność może go kojarzyć głównie z tworzenia książek kryminalnych – serii “Elementy zbrodni” (trzeci tom wydano w 2018 roku). Ze starszych prac autora możemy również wspomnieć o “Mr. Pebble i Gruda” (wydana w 2011 roku).

Mariusz Ziomecki stworzył również “Vademecum redaktora”, a we współpracy z Tomaszem Lisem i Krzysztofem Skowrońskim napisał “ABC dziennikarstwa”.
Source link

Leave a Comment