imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Maria Ressa. Pokojowy Nobel. Kim jest?

000DBOT6H8MGEO6W-C411.jpg


Pokojowa Nagroda Nobla powędrowała w 2021 roku do dwóch dziennikarzy. Decyzją Norweskiego Komitetu Noblowskiego otrzymali ją: Maria Ressa i Dmitrij Muratow.

“Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju” – podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla, Berit Reiss-Andersen.

Maria Ressa “wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach” – mówiła Reiss-Andersen.

“Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną” – dodała.

Maria Ressa urodziła się w 1963 roku. Jest założycielką i redaktorką naczelną Rapplera, filipińskiego portalu informacyjnego. Wcześniej przez prawie dwie dekady pracowała jako dziennikarka śledcza w południowo-wschodniej Azji dla CNN.

Prowadzony przez Ressę Rappler ma krytyczny stosunek do prezydenta Filipin Rodrigo Dutertego. Dziennikarze tego medium ujawnili wiele informacji na temat korupcji i łamania praw człowieka na Filipinach.

W 2018 roku Maria Ressa była wśród laureatów tytułu Person of the Year magazynu Time jako jedna z dziennikarek, która walczy z fake newsami.
Source link

Leave a Comment