imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Marek Gaszyński nie żyje. Dziennikarz i prezenter miał 83 lata

oi2ysndg9gt7r8pncbe6hkzfg6cbsfc1.jpg


Informacje o śmierci dziennikarza przekazała jego żona, Anna Gaszyńska.

 

“Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu” – napisała.

 

13 grudnia portal legia.net podawał, że Gaszyński trafił w ciężkim stanie do szpitala.

Marek Gaszyński i “Sen o Warszawie”

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 r. w Warszawie. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej, z którą był związany od 1958 do 1962 r. Później rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przygotowywał audycje muzyczne, był również autorem artykułów poświęconych tej tematyce w prasie codziennej i muzycznej.

 

W 1964 r. zaczął tworzyć teksty piosenek, jako pierwszy wymienia się utwór “Czy wiesz” do muzyki Czesława Niemena. Gaszyński był również autorem tekstu jednej z najbardziej znanych piosenek artysty – “Sen o Warszawie”, obecnie nieoficjalnego hymnu kibiców Legii Warszawa.

 

 

Dziennikarza muzycznego i autora tekstów słynnych piosenek wspomniał na Twitterze były minister kultury, Bogdan Zdrojewski. “Zawsze zaciekawiony, zainteresowany i pełny troski o losy samych artystów. Chodząca encyklopedia wiedzy i źródło anegdot” – napisał.

 

“(…) bardzo miły, otwarty i bezpretensjonalny pan. Nie zawracający sobie głowy różnicą wieku, żywo zainteresowany ‘młodszą’ o dekady muzyką. Świetny rozmówca i kompan. Niech spoczywa w spokoju” – pożegnał Marka Gaszyńskiego w internetowym wpisie Paweł Sołtys, ps. Pablopavo – polski pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor.

 

 

Marka Gaszyńskiego pożegnała również na swoim profilu w mediach społecznościowych wokalistka Karolina Leszko.

 

“Żegnaj Mistrzu” – napisała.

Marek Gaszyński – autor tekstów piosenek

Utwory do tekstów napisanych przez Marka Gaszyńskiego śpiewali także inni popularni wykonawcy, m.in. Czerwone Gitary (“Nie zadzieraj nosa”, “Szukam tamtej wiosny”), Wojciech Gąssowski (“Gdzie się podziały tamte prywatki”), Breakout (“Wołanie przez Dunajec”), Gang Marcela (“Ojciec żył, tak jak chciał”) i Halina Frąckowiak (“Za mną nie oglądaj się”).

 

ZOBACZ: Zmarł Angelo Badalamenti. Skomponował muzykę do serialu “Miasteczko Twin Peaks”

 

W 2011 r. wydany został debiut powieściowy Gaszyńskiego “Teoria zbrodni uprawnionej”. Jest również autorem innych publikacji takich, jak “Muzyka, którą lubię”, “Zagadki – muzyka rozrywkowa” i “Cudowne lata. Moja historia rock and rolla w Polsce”.

 

W 2005 r. Gaszyński został uhonorowany brązowym, w 2013 r. – srebrnym, a w 2020 r. – złotym medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis“. W 2015 r. za “wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia” odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

an/map/PAP/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment