imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Małopolska. Czerwona woda w rzece i potoku. “Nie wiemy, co było przyczyną”

5p1nwehd8e9btfd7izoon9gs7vyy7nme.jpgSłużby sprawdzają, co było powodem zanieczyszczenia w Zubrzycy Górnej na Orawie. W środę woda w rzece przybrała intensywny, czerwony kolor. Również w krakowskim potoku Rzewnym zaobserwowano podobne zjawisko. Małopolski WIOŚ wydał komunikaty w sprawie zanieczyszczeń.

Sprawą zajęły się służby. Na miejscu pracowali specjaliści z chemicznej grupy PSP, ochotnicy z miejscowej remizy, na miejsce przyjechali też inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. 

 

“W miejscu zdarzenia nie zaobserwowano śniętych ryb na całej długości obszaru oględzin. Nie stwierdzono również uciążliwości zapachowej” – podał WIOŚ w komunikacie. 

Wszystkie współczynniki w normie

Mieszkańcy w rozmowie z Polsat News poddali w wątpliwość, aby było to zjawisko naturalne. 

 

Wójt gminy Jabłonka Stanisław Kasprzak zwołał sztab kryzysowy. – Do tej pory nie wiemy, co było przyczyną zabarwienia wody. WIOŚ wyklucza, że to miało charakter chemiczny, że to skaziło środowisko – stwierdził w rozmowie z Polsat News.

 

ZOBACZ: Odra. Pęk: Senatorowie PiS złożą wniosek o ukaranie Gawłowskiego za skandaliczną wypowiedź

 

Wszystkie współczynniki – ph wody, temperatura, przepustowość, natlenienie – pozostają w normie – zaznaczył. Pobrane zostały też próbki w celu sprawdzenia, czy w wodzie nie pojawiły się substancje ropopochodne. 

Kraków. Czerwona woda w potoku Rzewnym

Do podobnej sytuacji doszło też w Krakowie. Również woda w potoku Rzewnym przybrała czerwony kolor. O sprawie informował w komunikacie małopolski WIOŚ. 

 

“Na miejscu przeprowadzono oględziny i sporządzono dokumentację fotograficzną. (…) W trakcie przeprowadzonych działań nie zaobserwowano śniętych ryb” – czytamy. 

 

ZOBACZ: Odra. Szymon Hołownia o skażeniu: Złote algi nie spadły z sufitu

 

W oświadczeniu przekazano, że zanieczyszczenie wystąpiło na odcinku 1,3 km. Nie zlokalizowano w wodzie żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych zagrażających środowisku

 

Sytuacja będzie nadal monitorowana w celu m.in. ustalenia potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment