imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Malinkiewicz, Bendyk i Ekert pierwszymi w historii laureatami nagrody im. Stanisława Lema „Planeta Lem”

DOC.20210916.40332204.1.jpg


Fot. Fundacja IPP im. Stanisława Lema (1)

Poznaliśmy pierwszych laureatów nagrody im. Stanisława Lema „Planeta Lem” przyznawanej na cześć wielkiego polskiego futurologa Stanisława Lema przez jego spadkobierców, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Instytut Lema. Laureatem w kategorii „technologia” została dr Olga Malinkiewicz za wynalezienie i komercjalizację źródła energii z zastosowaniem perowskitów. W ocenie kapituły ma ono szansę zmienić świat odnawialnych źródeł energii. Laureatem nagrody w kategorii „nauka” został prof. Artur Ekert, który już wielokrotnie wskazywany był jako kandydat do nagrody Nobla. Kapituła nagrodziła go za współodkrycie nowej dziedziny nauki, kryptografii kwantowej. W ocenie kapituły odkrycie szyfrów kryptografii kwantowej ma rewolucyjny wpływ na bezpieczeństwo na świecie. Wreszcie, nagrodę w kategorii „kultura” dostał Edwin Bendyk za bezkompromisowe angażowanie się w swojej działalności publicystycznej w sprawy cywilizacyjne, wpływ techniki na społeczeństwo oraz za głęboką i nieoczywistą ocenę świata. Partnerem nagrody w kategorii „technologia” było Accenture, zaś w kategorii „nauka” Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Nagrody po raz pierwszy zostały przyznane w 100. rocznicę jego urodzin i będą przyznawane co roku w trzech kategoriach: „nauka”, „kultura” i „technologie”. W skład kapituły nagród weszli wybitni przedstawiciele świata nauki, technologii oraz kultury, jak chociażby prof. Jerzy Bralczyk, prof. Michał Kleiber, prof. Stanisław Bereś, prof. Aleksandra Przegalińska, Natalia Hatalska oraz pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa Robert Piaskowski, kurator roku Lema Szymon Kloska, prezes Instytutu Lema dr Maciej Kawecki oraz osobisty sekretarz Stanisława Lema, Wojciech Zemek.

Autorem statuetek jest dr hab. Krzysztof Franaszek, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wybitny polski rzeźbiarz. Każda z statuetek jest indywidualna i jest dziełem sztuki. Statuetka waży 6 kg i ma 32 cm wysokości, jej masa ma być symbolem ciężaru gatunkowego wyróżnienia. Statuetki ufundowane przez Instytut Lema oraz System 3E składają się z perlitu, który jest bardzo trudny w obróbce, ale jak wykazali Polacy, potrafi zmienić świat, będąc wykorzystywany w wielu obszarach. Jak mówi Krzysztof Franaszek:

„podobnie jak ja przy procesie ich tworzenia, każdy z laureatów musiał w swoim życiu przejść taki wielki trud drążenia w skale, by w końcu dotknąć gwiazd. Forma statuetki to kubistyczna podstawa kojarząca się z wytworem pracy ludzkich rąk i organiczna, surowa skała symbolizująca siłę natury”.

To tylko człowiek i natura, współpracując ze sobą, mogą stworzyć spójną całość i pięknie budować świat. Jak wskazuje dr Maciej Kawecki w imieniu kapituły konkursowej:

„organizatorzy nagrody chcą, by przynajmniej w kategorii >>technologia<< i >>nauka<< stały się one najważniejszymi polskimi nagrodami w tym obszarze. By wyróżniały tych, którzy zmieniają świat, a w swojej działalności patrzą na człowieka, dostrzegając jednocześnie jego ułomności. Chcą wyróżniać wreszcie tych, którzy w swoich osiągnięciach zobaczyli przyszłość”.

Źródło informacji: Fundacja IPP im. Stanisława Lema

 


Source link

Leave a Comment