imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Majówka 2022: 1 maja. Święto Pracy w niedzielę. Czy to dzień wolny od pracy?

000F6L64TB3KMGEL-C429.jpg


W tym tygodniu zaczyna się długo wyczekiwana majówka 2022. W związku z tym w internecie coraz częściej szukamy informacji na temat tego, czy 1 maja to dzień wolny od pracy. W 2022 roku Święto Pracy przypada w niedzielę, dlatego wielu z nas zastanawia się także, czy przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny.

Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tegorocznym 1 maja! 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Święto Pracy albo inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzono już w XIX wieku. Ustanowiono je w 1889 roku po tym, jak 1 maja 1886 roku w Chicago klasa robotnicza zbuntowała się przeciwko fatalnym warunkom pracy w fabrykach przemysłowych. Były to czasy, gdy pracowano przez ponad 12 godzin dziennie, często bez odpoczynku w fatalnych warunkach sanitarnych i socjalnych.

Bunt robotników 1 maja rozpoczął się od pochodu ulicami miasta, jednak nie spotkał się ze zrozumieniem ze strony właścicieli fabryk, którzy zaczęli zwalniać swoich pracowników. Doprowadziło to do krwawych walk na placu Haymarket Riot, które Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych postanowiło upamiętnić ustanawiając Święto Pracy.

  • Święto Pracy w Polsce oficjalnie zostało ustanowione w 1950 roku, a szczególnie hucznie obchodziło się je w PRL-u. Wówczas władze organizowały liczne uroczystości i pochody pierwszomajowe, będące okazją do głoszenia haseł politycznych i rozpowszechniania ówczesnych ideologii. 
  • Udział w pochodzie dnia 1 maja był obowiązkowy, a brak obecności na nim wiązał się z poważnymi konsekwencjami. 
  • Po upadku komunizmu Święto Pracy w Polsce straciło mocno na znaczeniu i dziś 1 maja w Polsce ma przede wszystkim charakter symboliczny
  • W dniu 1 maja w Kościele katolickim przypada również wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika.

Majówka oficjalnie zaczyna się 1 maja i zawsze jest to dzień ustawowo wolny od pracy. 

W tym roku jednak 1 maja wypada w niedzielę, więc mnóstwo osób zastanawia się, czy w związku z tym za Święto Pracy osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny. 

Czy za 1 maja 2022 przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy? Niestety nie, więc jeśli ktoś nie ma ochoty wracać do biura w poniedziałek 2 maja, to jest to ostatnia chwila na to, aby poprosić pracodawcę o urlop wypoczynkowy.

Za 1 maja 2022 nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, ponieważ zgodnie z artykułem 130 § 2 kodeksu pracy, niedzielne dni wolne od pracy nie zmniejszają wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. W przeciwieństwie do świąt, które przypadają w sobotę. 

Czytaj również: 

Majówka 2022: Nad morzem, w górach czy za granicą. Gdzie ją spędzić? 

Majówka 2022: Te trzy rzeczy musisz mieć w aucie, wyjeżdżając na majówkę 

Majówka 2022: Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy? 

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment