imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

1_2.jpg


Fot. PAP – kadr z filmu

Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej – uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii – to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.

Luke Nosek jest m.in. inwestorem i członkiem zarządu amerykańskiej spółki Last Energy, która podczas czerwcowego Kongresu 590 podpisała z Grupą Enea S.A. listy intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej zastosowania w Polsce technologii małych, modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

„To nie chodzi tylko o to, aby mieć zieloną energię. Bo sama zielona energia nie daje nam niezależności. Jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, np. wiatru, słońca” – zwrócił uwagę Luke Nosek. „Energetyka jądrowa może pracować cały dzień i noc, cały rok, a nawet ileś lat bez żadnego paliwa. I to jest coś, czego teraz potrzebujemy – w takim świecie, w którym nawet nie wiemy, czy będziemy w stanie uzyskać surowce niezbędne do wytwarzania energii” – podkreślił biznesmen.

W jego opinii małe reaktory to dla Polski najbezpieczniejsze rozwiązanie i nie tylko dla niej. Jak zaznaczył, elektrownie tego typu są budowane w podobny sposób jak duże.

„Tylko że budujemy je bardzo małe i wtedy możemy je budować szybko” – zaznaczył Nosek.

Luke Nosek w 2008 roku przeprowadził pierwszą inwestycję typu venture w SpaceX Elona Muska i od tego czasu zasiada w radzie SpaceX.

„Szukamy ludzi, którzy mają dużą wizję na 10-20 lat i wierzymy w tego człowieka. Musimy zaufać założycielowi firmy, że naprawdę będzie tworzył tę technologię, że uruchomi produkcję, że chce rozwinąć ten biznes. Takim człowiekiem okazał się Elon Musk” – tłumaczył Luke Nosek.

Luke Nosek jest z pochodzenia Polakiem i jak stwierdził, coraz częściej odwiedza Polskę nie tylko z racji rodzinnych kontaktów. Jego zdaniem Polska dynamicznie się rozwija, a ludzie, z którymi prowadzi rozmowy biznesowe, reprezentują bardzo wysoki poziom wiedzy technologicznej i mają szerokie perspektywy rozwoju swoich firm.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment