imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Lubuski samorząd inwestuje fundusze unijne w rozwój transportu kolejowego

Bez-tytulu_5.jpg


Fot. UM Województwa Lubuskiego

Lubuski samorząd dofinansował modernizację linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk realizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Środki w wysokości 112 mln zł pochodzą Regionalnego Programu Operacyjnego.

Samorząd województwa lubuskiego poinformował o dobiegającej do końca modernizacji linii kolejowej na odcinku Czerwieńsk – Zbąszynek, będącej kluczowym elementem trasy dla osób podróżujących z Zielonej Góry w kierunku Poznania.

„Modernizacja linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk to wielkie przedsięwzięcie, na którego finał czekają tysiące Lubuszan. Dlatego pomagamy zwiększając kwotę dofinansowania tego projektu wielkimi kwotami” – powiedział, cytowany w komunikacie UM,  członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

Pierwotnie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosiło niespełna 60 mln zł, jednak firma PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. występowała o zwiększenie tej kwoty rozszerzając zakres inwestycji m.in. o wymianę szyn. W sumie samorząd województwa na sfinansowanie tego zadania przeznaczył ponad 112 mln zł. 

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk realizowana była w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt obejmował przywrócenie parametrów konstrukcyjnych linii kolejowej wraz z rewitalizacją infrastruktury towarzyszącej. Zakres robót obejmował częściową wymianę nawierzchni i rozjazdów, lokalne wzmocnienie podtorza, przebudowę mostu i wiaduktów, przebudowę peronów z zabudową małej architektury, przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych.

Jak wskazano w komunikacie, dzięki modernizacji linii kolejowej, pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 120 km na godz., a czas podróży skróci się o kilka minut.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 


Source link

Leave a Comment