imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Łoś z odciętą głową leży od 5 dni obok drogi. Trofeum innego znaleziono w stodole

jvhoyzicdckhsg7q8dez3xv4emj5dpya.jpg


W stodole u 66-letniego mieszkańca gminy Brańsk na Podlasiu znaleziono obciętą głowę łosia. Wcześniej martwe zwierzę, właśnie bez głowy, znaleziono na polu w okolicy wsi Poletyły. Ok. 40 km dalej, w pobliżu Wojszki, od 5 dni znajduje się inny martwy łoś. Ma odciętą głowę. Służby twierdzą, że nie mogą go usunąć, bo leży na prywatnym polu.

Truchło łosia znaleziono w piątek przed godz. 14 na polu w okolicy wsi Poletyły (gmina Brańsk). Osoba, która znalazła martwe zwierzę i zgłosiła to policji, zauważyła, że ktoś odciął łeb z porożem padłemu wcześniej łosiowi i zabrał ze sobą.

 

Głowa z porożem w stodole

 

Jeszcze tego samego dnia bielscy policjanci zatrzymali podejrzanego mieszkańca gminy Brańsk. W trakcie przeszukania posesji 66-latka, kryminalni zabezpieczyli głowę łosia z porożem. Mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego pozyskania trofeum zwierzęcia łownego.

 

Zgodnie z prawem łowieckim grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności bądź do roku więzienia. 

 

ZOBACZ: Zderzenie z łosiem. Motocyklista nie żyje, 10-latka w stanie ciężkim

 

Niewiele ponad 40 km od Brańska, na polu w pobliżu wsi Wojszki (gmina Juchnowiec Kościelny), obok drogi na alternatywnej trasie Białystok – Bielsk Podlaski, również leżał martwy łoś. Leżał od czwartku do co najmniej soboty, o czym informowały lokalne media. 

 

Leży na polu, bo ono jest prywatne

 

– Dwa dni temu otrzymaliśmy zgłoszenie o kolizji ze zwierzęciem. Policjanci poinformowali odpowiednie służby o potrzebie usunięcia łosia. O postępach w realizacji proszę pytać Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – powiedział w sobotę w rozmowie z “Kurierem Porannym” Marcin Gawryluk z podlaskiej policji. 

 

Urzędnicy z WCZK wyjaśniali, że łoś leżał na prywatnym terenie, dlatego powiadomiło starostwo, urząd gminy i inspekcję weterynaryjną. Przekonywano, że służby nie mogą wejść na pole bez pozwolenia właściciela. Rozpoczęto więc jego ustalanie. 

 

ZOBACZ: Skarżysko-Kamienna: łoś zawisł na ogrodzeniu. Zwierzę nie przeżyło

 

Tymczasem łoś, który został potrącony, przed śmiercią próbował jeszcze uciec. Przeczołgał się kilkadziesiąt metrów i padł kilkadziesiąt metrów od drogi. Gdyby padł na miejscu, w pasie drogowym, służby mogłyby go usunąć natychmiast.

 

5 dni przy drodze, w międzyczasie obcięto głowę i kopyta

 

W sobotę łoś nadal leżał przy drodze, ale w międzyczasie został okaleczony – internauci z Kolizyjnego Podlasia twierdzą, że jeszcze w piątek łoś był cały. Odcięto mu głowę i dwa kopyta. Poroże łosia ktoś zapewne wykorzysta jako trofeum, natomiast kopyta łosia są przez niektórych wykorzystywane do produkcji specyfików, które rzekomo mają leczyć epilepsję.

 

ZOBACZ: Dzik wbiegł tuż pod nadjeżdżający samochód. Pasażerka trafiła do szpitala

 

W poniedziałek po południu truchło łosia nadal leżało przy drodze. Obrócono je jedynie na drugi bok. 

grz/ml/ “Kurier Poranny”, polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment