Przedmioty znalazły się w sklepie stacjonarnym i internetowym galerii przy okazji wystawy “Van Gogh. Autoportrety”, która odbywa się tam od maja.
Jedną z tych pamiątek jest gumka do ścierania w kształcie ucha, nawiązująca do faktu, że holenderski malarz odciął sobie lewe ucho. Później spędził rok w szpitalu psychiatrycznym Saint-Paul de Mausole w Saint-Remy we Francji. Van Gogh cierpiał na problemy ze zdrowiem psychicznym przez całe życie, a w 1890 roku, w wieku 37 lat popełnił samobójstwo.
Oprócz gumki, w sklepie sprzedawane były także kostka mydła reklamowana jako idealna dla “udręczonego artysty, który lubi puszyste bąbelki” czy “apteczka emocjonalna”” na “20 kluczowych sytuacji psychologicznych”.
Działania galerii spotkały się z krytyką. Przedmioty oceniono jako niewrażliwe i bagatelizujące problemy ze zdrowiem psychicznym.
Oświadczenie galerii
W poniedziałek galeria wysłała do CNN oświadczenie, w którym przyznano, że “podniesione zostały obawy dotyczące niewielkiej liczby przedmiotów dostępnych w sklepie Galerii Courtauld i sklepie internetowym”.
“Courtauld traktuje zdrowie psychiczne niezwykle poważnie. Nigdy nie było intencją Courtauld prezentowanie niewrażliwego lub lekceważącego stosunku do tego ważnego tematu poprzez sprzedawanie tych przedmiotów” – napisano w oświadczeniu.
ZOBACZ: Obraz Zdzisława Beksińskiego sprzedany za 1,92 mln zł
“Przedmioty, o których mowa, stanowią niewielki ułamek tych udostępnionych w ramach kolekcji wystawienniczej. W związku z tymi obawami przedmioty nie będą już sprzedawane w naszych sklepach” – dodano.
Galeria nie potwierdziła dokładnie, które przedmioty zostały wycofane ze sprzedaży, ale gumki nie można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego – zauważa CNN.
“Ludzie chcą być modni kosztem godności w sztuce”
Charles Thomson, współzałożyciel ruchu artystycznego Stuckist, powiedział CNN we wtorek: – Ten przypadek wydaje się małym, ale wyraźnym przykładem cynizmu i komercji, które wpłynęły na krajobraz sztuki współczesnej, ponieważ zdrowie psychiczne i choroby psychiczne są traktowane jako żart – którym nie są – lub jako nowość.
Dodał, że sprzedaż “niewrażliwych” pamiątek odzwierciedla obecną postawę środowisk artystycznych, w których “ludzie chcą być mądrzy i modni kosztem godności w sztuce”.
an/bas/cnn.com
Czytaj więcej