imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Łódzkie: zakończony ring dróg dużych prędkości wokół aglomeracji łódzkiej

Bez-tytulu.jpg


Budowa odcinka drogi ekspresowej S14, pomiędzy węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia została zakończona – poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dofinansowana z funduszy UE inwestycja domyka ring składający się z autostrad i dróg ekspresowych wokół aglomeracji łódzkiej.

GDDKiA poinformowała, że ruch na oddanym odcinku będzie odbywał się od piątku 7 lipca, ale w ciągu kilku najbliższych dni należy spodziewać się niewielkich ograniczeń związanych z przystosowaniem oznakowania pionowego do nowej organizacji ruchu.

Oddany do użytkowania odcinek drogi ekspresowej S14 – od węzła Aleksandrów Łódzki (S14/DK71) do węzła Emilia (S14/A2/DK91) – ma dwie jezdnie o długości blisko 16 km. Ma poprawić bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza, ponieważ wyprowadził z obu miast ruch tranzytowy, zarówno osobowy, jak i ciężki.

Nowy odcinek jest uzupełnieniem oddanego w czerwcu ubiegłego roku ponad 12-kilometrowego odcinka S14 pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki. Oddana w piątek trasa domyka ring dróg wokół aglomeracji łódzkiej, ma także usprawnić ruch tranzytowy w centrum kraju. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, bo układ drogowy pozwala wybrać alternatywną trasę przejazdu.

Całkowity koszt budowy nowego odcinka S14 między węzłem Aleksandrów Łódzki i węzłem Emilia to nieco ponad 811 milionów złotych. Zakończony wcześniej odcinek pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki kosztował blisko 670 milionów złotych.

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14 była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna kwota dofinansowania, to ponad 903,6 miliona złotych.

Ring wokół aglomeracji łódzkiej to dziś ok. 112 km jezdni autostrad i dróg ekspresowych. Jego północną częścią o długości ok. 20 km jest autostrada A2, wschodni odcinek to ponad 30 km autostrady A1, południowym fragmentem jest ponad 21 km drogi ekspresowej S8, a zachodnia część ringu to ok. 41 km drogi ekspresowej S14.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment