imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Leszek Miłoszewski nie żyje – wydarzenia.interia.pl

000BVLSEDPG7NNDW-C411.png


Zmarł Leszek Miłoszewski, dziennikarz, były wieloletni dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej (ROK). Miał 65 lat. O jego śmierci poinformował bielski ROK.

Leszek Miłoszewski urodził się 19 listopada 1955 r. w Andrychowie, w którym mieszkał całe życie. Z wykształcenia był polonistą. Pracę zawodową rozpoczął w 1978 r. w bielskim Międzyzakładowym Domu Kultury Włókniarzy. Od 1979 r. do 1992 r. był dziennikarzem tygodnika “Kronika Beskidzka”, a następnie “Dziennika Beskidzkiego”. W latach 1994-95 redagował lokalną gazetę w Oświęcimiu.

ROK przypomniał, że zmarły był działaczem amatorskiego ruchu filmowego, członkiem i wiceprezesem AKF “Bielsko”. Wspierał organizatorów Festiwalu Amatorskich Filmów Animowanych “Fazy” w Bielsku-Białej, a także Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać Człowieka” w Oświęcimiu.

Leszek Miłoszewski 1 czerwca 1997 r. został dyrektora Wojewódzkiego (po reformie administracyjnej – Regionalnego) Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Jako dyrektor przewodniczył komitetowi koordynacyjnemu Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To jedno z największych wydarzeń folklorystycznych w Europie. Przyczynił się rozwoju wielu cyklicznych imprez organizowanych od dziesięcioleci, m.in. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych “Żywieckie Gody”, Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych, Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Był współtwórcą kwartalnika ROK “Relacje-Interpretacje”.

Kierowana przez niego instytucja kultury otrzymała m.in. prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Przez wiele lat Leszek Miłoszewski zasiadał w kapitułach oraz komisjach wielu nagród w dziedzinie kultury.

Kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury do stycznia 2020 r. Wówczas z powodu ciężkiej choroby przeszedł na rentę.

“Był człowiekiem mądrym, o szerokich horyzontach, zainteresowanym światem i wydarzeniami wokół, nieobojętnym. Wyważony w swoich opiniach i zachowaniach, życzliwy, szanujący innych, był ogólnie lubiany, ceniony i poważany” – napisali pracownicy ROK o zmarłym.


Source link

Leave a Comment