imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

“Lekarz przyjmuje pacjentów, a potem kłóci się o pieniądze”. Prof. Horban o strajku rezydentów

mtgjh7i38u2pufxfhmrqut24ni6srdsr.jpg


– Przeżyliśmy parę epidemii i nikt nie mówił, by najpierw dać mu kasę, a potem on weźmie się za robotę. To nieetyczne i niepoważne – mówił w programie “Gość Wydarzeń” prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19. Jego zdaniem, protest rezydentów, który rozpoczął się w poniedziałek, to “cios w plecy”.

W poniedziałek rozpoczął się protest lekarzy rezydentów. Medycy nie są zadowoleni z przesunięcia Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Chcą, by minister zdrowia anulował część ustną, niepraktykowaną w innych krajach UE.

 

ZOBACZ: Protest lekarzy rezydentów. “Zero działań z wyprzedzeniem, tylko gaszenie pożarów”

 

Lekarze po zaliczeniu części pisemnej chcą jak najszybciej wrócić na oddziały. – Akcja może potrwać tydzień – mówił Polsat News Piotr Pisula, lider Porozumienia Rezydentów.

 

Prof. Horban milczał po pytaniu o postulaty młodych lekarzy

W poniedziałkowym “Gościu Wydarzeń” Dorota Gawryluk zapytała prof. Andrzeja Horbana, jak ocenia protest młodych lekarzy. 

 

– Ci, co zajmują u nas przy chorych z Covid-19, nie poszli (strajkować). Ciężko pracują – odpowiedział prof. Horban, który jest również szefem Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

ZOBACZ: Prof. Horban: jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

 

Zapytany o inne argumenty rezydentów, którzy skarżą się, że resort zdrowia niedostatecznie przygotował ich do III fali pandemii, a ponadto mają niskie pensje i złe warunki pracy, przez pewien czas milczał.

 

– Wyglądam trochę jak żona Lota – odparł po chwili.

 

WIDEO: Prof. Horban komentuje protest lekarzy rezydentów

  

 

Prowadząca przypomniała, iż jej gość ma doświadczenie i zna lekarzy. – Czy nie można było zapobiec protestowi? – dopytała.

 

– Protest to cios w plecy. Jeśli ktoś jest lekarzem, pracuje z chorymi i poważnie traktuje swój zawód to najpierw przyjmuje pacjentów, a potem kłóci się o pieniądze i warunki – odpowiedział prof. Horban.

 

“Długo można nie spać”

 

Jak przypomniał, gdy on zaczynał pracę w medycynie, warunki “były gorsze”. – Przeżyliśmy parę epidemii i nikt nie mówił, by najpierw dać mu kasę, a potem on weźmie się za robotę. To nieetyczne i niepoważne – ocenił gość “Wydarzeń”.

 

ZOBACZ: Rodzice chcieli zabrać 14-latka w kwarantannie do Turcji

 

– Może młodzi ludzie nie są tak wytrzymali? Mówią, że nie śpią i nie mogą więcej patrzeć na umierających ludzi – zauważyła Dorota Gawryluk.

 

Według prof. Horbana, “długo można nie spać”. – Albo jest się lekarzem, albo nie. Też nie śpię, a mam już siedemdziesiąt lat. Nie można zacząć strajkować w szczycie epidemii, gdy trzeba pilnie pracować – stwierdził gość Polsat News.

wka/ polsatnews.pl, Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment