imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Lasy Państwowe: idziesz na grzyby? uważaj na siatki pod bukami. Nie wolno ich ruszać

000G7AO5NWMHGXAO-C429.png


Na oficjalnym profilu na Twitterze Lasów Państwowych w środę wieczorem zamieszczony został post z ważną informacją. Mowa jest w nim o siatkach, które jesienią masowo rozwieszane są pomiędzy drzewami w południowej Polsce. 

Leśnicy wyjaśniają, do czego służą siatki w lesie i przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nie próbować ich demontować. Okazuje się, że nie bez powodu pojawiają się one pod konkretnymi drzewami.

Lasy Państwowe apelują do Polaków, aby uważali na siatki polietylenowe, które w tym roku częściej spotykane są w polskich lasach. Można odnieść wrażenie, że tajemnicze elementy dosłownie “wyrastają z drzew”, jednak ich zagęszczenie jest celowe. 

Tej jesieni buki rodzą wyjątkowo dużo dobrych nasion, które leśnicy muszą zebrać i dostarczyć do szkółek leśnych. Buk pospolity występuje powszechnie w Europie. Z uwagi na kolorystykę liści powszechnie uznaje się go za jedno z najpiękniejszych drzew, które wyrastają zwłaszcza na żyznych glebach wapiennych lub piaszczystych.

Buk jest również powszechnie wykorzystywany do zalesiania terenów i dostarczania wartościowego drewna na opał, a jego owoce stanowią pożywienie dla zwierząt leśnych, takich jak: dziki czy wiewiórki, sójki. 

W trosce o kondycję lasów bukowych co 5-7 lat należy więc zebrać zapasy nasion buku, a nadleśnictwom do tego celu najłatwiej jest wykorzystać siatkę polietylenową. 

Siatka pomaga leśnikom określić, ile nasion należy zgromadzić, aby zachować ciągłość drzewostanu, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej ruszać, ani tym bardziej demontować. Umożliwia szybkie zebranie określonej ilości nasion po opadnięciu, aby szybciej przekazać je do szkółek, gdzie następnie są one wysiewane. 

Z nasion powstają później młode drzewka, którymi uzupełnia się obszar leśny. Jesienią z sadu leśnego zbiera się nie tylko nasiona drzew bukowych, ale również dębu i orzecha, które za sprawą siatki o gęstym splocie są również automatycznie odsiewane od wielu zanieczyszczeń. 

Siatka do zbierania nasion z drzew bukowych wykazuje się na tyle dobrą odpornością mechaniczną, że nie niszczeje pod wpływem opadów. Jeśli chcemy stosować materiał we własnym ogrodzie, np. do zbioru owoców w sadzie, musimy rozłożyć siatkę na ziemi wokół drzewa i upewnić się, że jest na tyle szczelna, aby owoce nie wypadały. 

W polskich lasach nie zawsze są jednak rozłożone siatki. W cyklu Radia Szczecin “Co słychać w lesie” eksperci poinformowali, że jeśli w lesie występuje drzewostan nasienny, na drzewach skrajnych, wyznaczających granicę, widoczne będą charakterystyczne żółte opaski. 

Czytaj również: 

Lasy Państwowe walczą ze złodziejami drewna. Wszędzie kłusownicy

Jak wypłoszyć kunę z ogrodu lub strychu? 4 praktyczne sposoby 

“Pożeracz mięśni” w polskich lasach. To grzyb kontrowersyjny

Zobacz także:  


Source link

Leave a Comment