imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Kwiaty doniczkowe: Domowe i tanie sposoby na piękne rośliny w domu

000GCD7KSO27UQ7P-C429.jpg


Kwiaty są nie tylko dekoracją naszych wnętrz, ale także oczyszczają powietrze i dobrze działają na nasz układ nerwowy. Jednak należy o nie odpowiednio i regularnie dbać, by były zdrowe i pięknie wyglądały. Nie potrzebujesz do tego drogich preparatów.

Jeśli kwiaty chorują lub pojawiają się na nich szkodniki, to najlepszym sposobem będzie zastosowanie czosnku. Jest on uważany za naturalny antybiotyk dla człowieka, ale okazuje się, że pomaga także roślinom. Zamiast stosować chemiczne środki, które można kupić w sklepie – lepiej przygotować wywar z litra wody i połówki ząbka czosnku, albo po prostu włożyć kilka ząbków czosnku do doniczki.  

Na walkę z chorobami roślin i odporność na szkodniki bardzo dobrym sposobem jest też tabletka aspiryny. Podlewanie kwiatów wodą z rozpuszczoną tabletką przyspieszy kiełkowanie i wzrost.

Kiedy zjesz banana, to nie wyrzucaj skórki! Możesz ją wykorzystać jako bardzo dobry nawóz do kwiatów doniczkowych. Fragmenty skórki zakop w doniczce na głębokość 10 cm. Najlepiej jest wykorzystywać skórki z bananów ekologicznych albo chociaż dokładnie umytych.

Aby zapewnić prawidłowy i szybki wzrost roślin doniczkowych, zastosuj fusy z kawy lub herbaty. Będą one idealnym nawozem, ponieważ zawierają potas i azot. Wystarczy raz na dwa tygodnie posypywać ziemię łyżką fusów. Zatrzymają one też wodę i pozwolą na odpowiednie nawilżenie ziemi.

Rośliny też “rosną jak na drożdżach“. Czasami, kiedy wykorzystujemy drożdże w domowych przepisach, to jakaś część zostaje. Nie wyrzucaj tej resztki, bo to jedna z lepszych odżywek, która zawiera witaminy z grupy B. Dzięki temu wspomaga wzrost roślin. Drożdże należy rozpuścić w wodzie i stosować jako nawóz.

Patentem na błyszczące liście jest zastosowanie piwa. Ma ono właściwości konserwujące i sprawdza się bardzo dobrze w roli “nabłyszczacza”. Piwem można także podlewać rośliny. Trzeba pamiętać, żeby rozcieńczyć je z wodą i nie stosować tego roztworu zbyt często.

Jednym ze sposobów pielęgnacji roślin, który wzbudza największe zdziwienie, jest zastosowanie skorupek jaj. Są one bogate w cenne składniki, szczególnie w wapń. Można je zgnieść i włożyć do doniczek albo zmielić na pył i wymieszać z ziemią. Pamiętaj, że skorupki jaj można stosować tylko w roślinach takich jak: palmy, kliwie i lawenda.

Nie wylewaj wody po ugotowaniu ziemniaków. Zawiera ona bardzo dużo mikroelementów i skrobię, które pozwalają działać mikroorganizmom i wzbogacą ziemię. Taką wodą możesz śmiało podlewać kwiaty.

Oprócz wymienionych produktów do pielęgnacji pamiętaj też o zapewnieniu roślinom: odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, wilgotności powietrza i wilgotności ziemi w doniczce


Source link

Leave a Comment