imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Kumoch: prezydent Biden mówił o dotkliwych sankcjach, które mogłyby dotknąć Rosję

5n8n85o2iwmi47rpz3nsi1ggyitzdzai.jpg


Prezydent USA Joe Biden podczas rozmowy z prezydentami Bukaresztańskiej Dziewiątki przedstawił swój punkt widzenia, mówił o bardzo dotkliwych sankcjach, które mogłyby dotknąć Rosję; to zostało odnotowane, wysłuchane przez sojuszników – przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W czwartek wieczorem prezydenci państw Bukaresztańskiej Dziewiątki – Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier – odbyli rozmowę z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.

 

Kumoch na briefingu po zakończonej rozmowie telefonicznej prezydentów państw wschodniej flanki NATO z Joe Bidenem podkreślił, że jej tematem “była rozmowa prezydenta USA z Władimirem Putinem i sytuacja wokół Ukrainy”.

Kumoch: wszyscy mówili jednym głosem

– Prezydent (Andrzej Duda) przedstawił polskie stanowisko, które wcześniej zostało uzgodnione wraz z rządem, skonsultowane z partnerami z tzw. bukaresztańskiej dziewiątki. Część państw udzieliła poparcia zarówno tekstowi, część po prostu przekazała, że prezydent może mówić w ich imieniu – powiedział Kumoch.

 

Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali również prezydenci Litwy i Rumunii, ale wszyscy – jak zaznaczył minister – mówili jednym głosem.

 

ZOBACZ: Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: nie odeprzemy inwazji Rosji bez pomocy Zachodu

 

– To, czego my oczekujemy to są działania bardzo podobne do tych, które podjęto w 2016 roku. Jeżeli Rosja zwiększa swoją obecność, to w tym momencie odpowiedzią na to powinno być pokazanie: “tak, jesteśmy tutaj z państwami flanki wschodniej i będziecie ponosić tego koszt” – powiedział Kumoch.

Sankcje na Rosję

Relacjonował, że prezydent Biden przedstawiał swój punkt widzenia. – Mówił oczywiście o bardzo dotkliwych sankcjach, które mogłyby dotknąć Rosję. To zostało po prostu odnotowane, wysłuchane przez sojuszników – zaznaczył Kumoch.

 

– Tutaj oczekujemy rzecz jasna jak najbardziej dotkliwej odpowiedzi ze strony całego Sojuszu – podkreślił prezydencki minister.

 

Dodał, że ze strony prezydenta Bidena wybrzmiało, że w tej sprawie absolutnie niezbędna jest jedność wszystkich państwa sojuszu, co zostało przyjęte pozytywnie.

pdb/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment