imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Kujawsko-Pomorskie: Kończy się I etap rekonstrukcji krzyżackiego zamku w Świeciu

1_5.jpg


Fot. Urząd Miejski w Świeciu

Kończy się pierwszy etap prac przy częściowej rekonstrukcji i remoncie konserwatorskim XIV-wiecznego zamku w Świeciu – zakończono m.in. odtwarzanie średniowiecznych sklepień gwiaździstych w refektarzu, w którym krzyżaccy rycerze jadali posiłki.

Inwestycja prowadzona przez samorząd gminy Świecie jest warta 6,7 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

„Konsekwentnie wspieramy inwestycje związane z ochroną i odbudową zabytkowych obiektów regionu. Zachowanie ich w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń to istotny element naszej kulturowej tożsamości” – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Wzniesiony w połowie XIV wieku zamek powstał w dawnym państwie Zakonu krzyżackiego. W czasach świetności był solidnie ufortyfikowany i chroniony m.in. przez zasilane wodami Wisły i Wdy fosy. Jedyna zachowana wieża zamku ma 35 metrów i jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce.

Obecne prace są elementem zaplanowanej szerszej restauracji obiektu, która ma objąć także zamkowe piwnice, krużganki i sklepienie kolebkowe na poziomie niskiego i wysokiego parteru, a także budowę klatki schodowej wraz z windą.

Władze samorządowe Świecia planują kolejne etapy rekonstrukcji obiektu, które mają objąć m.in. wykonanie nowego dachu i zagospodarowanie zamkowego dziedzińca.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment