imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ksiądz dr Prusak: niepotrzebne wychodzenie z domu to grzech

tzx7u2xwwks8jwwb2qjweo1u8bo4cdgo.jpg


– Niepotrzebne wychodzenie z domu to grzech przeciwko piątemu przykazaniu (nie zabijaj – red.). W ten sposób narażamy siebie i innych. Tego nie można lekceważyć ani usprawiedliwiać religijnie, jako przejaw odwagi i wiary. To raczej przejaw głupoty i złej woli – powiedział w programie “Gość Wydarzeń” ks. dr Jacek Prusak, jezuita, prorektor Akademii “Ignatianum” w Krakowie.

– Jeśli zbędne wyjście z domu to świadoma decyzja, to trzeba ją ocenić jako grzech – podkreślił ksiądz.

 

Według księdza “cnotą jest zastosowanie się do reguł”. – Bierzemy pod uwagę dobro nie tylko swoje, ale innych. Tym bardziej, że to nas kosztuje – im dłużej wytrwamy w postanowieniu, które nam odbiera coś dobrego, normalne świętowanie, to jest to cnota – tłumaczył ks. dr Prusak.

 

Ksiądz przyznał, że ma nadzieję, że doświadczenia związane z pandemią i “umocnią wiarę”. Podkreślił, że w tym trudnym czasie szukać Boga “trzeba w pozytywach”. – Co możemy dać innym, co możemy otrzymać od innych. W ludzkich gestach solidarności, bo w tym na pewno jest pan Bóg. I jako osoby wierzące, po prostu wierzymy, czasem łatwiej, a czasem trudniej nam to przychodzi – dodał.

 

ZOBACZ: Wielkanocne orędzie papieża na wyjątkowe czasy. “UE przed epokowym wyzwaniem”

 

Zaznaczył, że brakuje my kontaktu z przyjaciółmi, rodziną oraz parafianami, ale najważniejszy jest “sam sens przeżywania świąt”. – Z tych ograniczeń staram się wyciągnąć nowy sens – mówił.

 

– Musimy odnaleźć w tym świętowaniu inne akcenty, które być może były do tej pory marginalne. Trzeba to wykorzystać, żeby to nie były tylko dni wolne spędzone w kwarantannie. Takich świąt dotąd nie było i oby nie było takich kolejnych – dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu dostępne są tutaj.

prz/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment