imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Krzysztof Czabański o decyzji Bartłomieja Sienkiewicza: Złamanie prawa

61t8ekzzbkbxd5ggkm6h1pct8txr3mpk.png


Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i jej członek z ramienia Lewicy Marek Rutka byli gośćmi Bogdana Rymanowskiego w programie “Gość Wydarzeń”. Rozmowa dotyczyła decyzji ministra Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

 

– Decyzja ministra jest ciągiem dalszym rympału rządu wobec mediów publicznych – powiedział Krzysztof Czabański. – Spółek mediów publicznych nie można zlikwidować bez zmiany ustaw o radiofonii i telewizji oraz o PAP – dodał. 

 

Przewodniczący RMN zauważył, że “to jaskrawe złamanie prawa”. – Postanowienie ministra jest z mocy prawa jest nieważne – zaznaczył. 

 

– Mam nadzieję, że nie wejdzie w życie to co postanowił minister Sienkiewicz – przekazał Czabański.

Członek RMN Marek Rutka: Prezydent pozbawił spółki zasilenia z budżetu

Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Lewicy, przekazał, że decyzja prezydenta nie pozwalała na inny krok niż likwidacja.

 

– Żyjemy w świecie, gdzie rządzą prawa ekonomii. Prezydent pozbawił spółki zasilenia finansowego z budżetu – zauważył członek RMN. – Minister nie ma innego wyjścia – dodał.

 

– Ubolewam, dlaczego prezydent nie usiadł do rozmów, tylko wywrócił stół. Zastanawiam się, jak odbierają to pracownicy TVP, którzy dziś nie wiedzą, czy będą pieniądze na wypłatę – zauważył Rutka.

 

ZOBACZ: Marek Suski zakpił z Krzysztofa Kwiatkowskiego: Grupa “Wejście” do pana dzwoni

 

Jak powiedział członek RMN, “eskalacja tego procesu ze strony PiS, może doprowadzić do przykuwania się do kaloryferów“. – Ale pracownicy mówią, że wyniosą ich razem z kaloryferami. Bo chcą mieć pewność zatrudniania dla siebie i swoich rodzin – wyjaśnił.

 

Rutka dodał, że za zamieszanie z mediami publicznymi odpowiedzialni są politycy PiS. – Prowadzą grę na zaostrzenie. To oni ponoszą odpowiedzialność za to, że media są upartyjnione – przekazał.

 

WIDEO: K. Czabański o decyzji ministra Sienkiewicza: To jaskrawe złamanie prawa

 

 

 

– To jest oczywista nieprawda – odpowiedział Czabański. – Tusk zapowiadał, że te 3 mld zł na media publiczne będą skierowane na onkologię dziecięcą, a gdy prezydent zawetował ustawę okołobudżetową, to premier nagle znalazł pieniądze na podwyżki dla nauczycieli – przekazał.

 

To było zagranie ze strony Tuska. Tym postawieniem w stan likwidacji, premier chciał zastraszyć. To jest bardzo czytelne – wyjaśnił przewodniczący RMN. – To on jest odpowiedzialny za tę sytuacje – podsumował. 

Minister Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji TVP, PR i PAP

“W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.” – przekazał minister Bartłomiej Sienkiewicz w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Interwencja poselska w ministerstwie kultury. “Mamy bardzo poważne podejrzenia”

 

“W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela” – dodano.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment