imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Kryzys na Ukrainie. Brytyjski rząd zapowiada nowy pakiet pomocy wojskowej

akkf91k1xqjgp4guanafiqipxkajr383.jpg


– Wielka Brytania pracuje nad pakietem wsparcia wojskowego i pomocy gospodarczej dla zagrożonej rosyjską inwazją Ukrainy, a premier Boris Johnson uda się na kolejne rozmowy w sprawie kryzysu wokół Ukrainy – poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik brytyjskiego rządu.

– Kryzys na granicy Ukrainy osiągnął punkt krytyczny. Wszystkie informacje, jakie mamy, sugerują, że Rosja może planować inwazję na Ukrainę w każdej chwili – powiedział rzecznik Johnsona, dodając, że mimo tego punktu krytycznego, wciąż pozostało “okno możliwości dla deeskalacji i dialogu”.

 

ZOBACZ: Boris Johnson: Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc

 

Poinformował, że Johnson pracuje wraz z sojusznikami nad pakietem wsparcia dla Ukrainy, który ma być ogłoszony w najbliższych dniach, a także iż w nadchodzącym tygodniu uda się on w kolejną podróż zagraniczną, aby rozmawiać nad sposobami przekonania Rosji do tego, by zrezygnowała z inwazji.

Kryzys na Ukrainie. Wielka Brytania przekazała broń i hełmy

W czwartek brytyjski premier był w kwaterze głównej NATO w Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem, a potem przyjechał do Polski na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Nie podano na razie, gdzie dokładnie uda się Johnson, choć jego biuro wskazało, że chce on mocniej zaangażować się w krajach nordyckich i bałtyckich.

 

W drugiej połowie stycznia Wielka Brytania przekazała Ukrainie 2000 ręcznych jednostrzałowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu MBT LAW, nazywanych też NLAW, zaś w środę – sprzęt i wyposażenie dla ukraińskich sił obrony terytorialnej, m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy.


ac/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment