imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Król Karol III w Bundestagu: Niemcy i Wielka Brytania pełnią przewodnią rolę w pomocy Ukrainie

6c1fsqtkdixvuybh5zkv94q5yu8m9fnw.jpg


Karol III wraz ze swoją małżonką Kamilą w środę przyjechał do Niemiec. Jest to jego pierwsza zagraniczna wizyta jako monarchy przed zaplanowaną na 6 maja koronacją.

 

ZOBACZ: W. Brytania. Król Karol III zakazał serwowania foie gras w królewskich rezydencjach

 

W czwartek jako pierwszy brytyjski monarcha wygłosił przemówienie w niemieckim parlamencie. Mówił w dwóch językach: angielskim i niemieckim. 

“Dwóch największych europejskich darczyńców Ukrainy”

W trwającym 35 minut wystąpieniu Karol III dużo uwagi poświęcił trwającej wojnie w Ukrainie. 

– Od czasu, kiedy byłem tu ostatnio, duch wojny powrócił do Europy. Agresywna wojna przeciwko Ukrainie przyniosła cierpienie niewinnych ludzi. Pokój w Europie jest dziś tak samo zagrożony, jak nasze wartości demokratyczne. Musimy pokazać naszą jedność w obronie Ukrainy, pokoju i wolności – mówił. 

 

ZOBACZ: York: Karol III obrzucony jajkami. Napastnik zatrzymany przez policję. Jest nagranie

Brytyjski monarcha podkreślił, że Niemcy i Wielka Brytania pełnią “rolę przewodnią w pomocy Ukrainie” i powinny dołożyć wszelkich starań, aby tę pomoc utrzymać. 

 

– Niemcy i Wielka Brytania wykazały się żywym przywództwem – mówił. – Jako dwóch największych europejskich darczyńców Ukrainy, odpowiedzieliśmy zdecydowanie. Podjęliśmy decyzje, które mogły wcześniej wydawać się niewyobrażalne – wskazał. 

Król Wielkiej Brytanii docenił niemiecką pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. – Decyzja Niemiec o udzieleniu tak dużego wsparcia wojskowego Ukrainie jest niezwykle odważna, ważna i mile widziana – stwierdził. 

“Odnowić przyjaźń pomiędzy naszymi narodami”

Istotnym wątkiem w przemówienia Karola III była kwestia niemiecko-brytyjskiej przyjaźni. Karol III wspominał swoją ostatnią wizytę w Niemczech w 2020 roku.

 

– 75 lat po II wojnie światowej było dla mnie bardzo ważne, że mogłem stać obok Niemców oddając cześć wszystkim ofiarom wojny i tyranii  – mówił – To zaszczyt pojawić się tu ponownie, tym razem jako król Zjednoczonego Królestwa, by odnowić wspólną przyjaźń pomiędzy naszymi narodami – dodał.

 

ZOBACZ: Król Karol III ma polskie korzenie. Jego przodek, Fryderyk Hauke, spoczywa na Powązkach

 

Monarcha podkreślił, że brytyjsko-niemiecka przyjaźń wiele znaczyła dla jego zmarłej matki, królowej Elżbiety II, która odbyła 15 oficjalnych wizyt do Niemiec. Pierwszą w 1956 roku, “kiedy kontynent znajdował się jeszcze w traumie wojny”.

Trudno mi wyrazić dumę, jaką odczuwam z powodu siły partnerstwa między naszymi krajami – powiedział Karol III w Bundestagu. 

Wizyta Karola III w Niemczech. Króla na stojąco oklaskali kanclerz i prezydent

Król Karol zakończył swoje swoje przemówienie słowami: “Razem musimy być czujni wobec zagrożeń dla naszych wartości. Długa i szczególna historia naszych dwóch krajów zawiera jeszcze wiele nienapisanych rozdziałów. Wypełnijmy je niestrudzonym dążeniem do lepszego jutra”. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Król Karol III tańczy z siostrą Anne Frank. Uroczystość z okazji Chanuki

Przemówienie Karola III zostało nagrodzone dwuminutowymi owacjami na stojąco. Wśród oklaskujących brytyjskiego monarchę byli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz

Wizyta Karola III i Kamili w Niemczech potrwa trzy dni. W czwartek po wystąpieniu w Bundestagu królewska para spotkała się z ukraińskimi uchodźcami, którzy znaleźli schronienie w Niemczech przed rosyjską inwazją. Na piątek zaplanowano wizytę w kościele pw. św. Mikołaja w Hamburgu. Świątynia została poważnie uszkodzona w trakcie alianckiego bombardowania podczas II wojny światowej.  

adn/wka/Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment