imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

KPO. Piotr Müller o KPO: Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

rr4ojpn92rev84s7wd2nx22rattphhn6.jpg


Oczekujemy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller zapytany, co z programem KPO dla Polski. Polityk zastrzegł, że do tego momentu “żadne inne kroki nie będą podejmowane”. Jednocześnie przypomniał, że niektóre programy w ramach KPO są prefinansowane z budżetu państwa.

Podczas czwartkowej konferencji rzecznika rządu padło pytanie o pieniądze z KPO dla Polski. – W tej chwili zgodnie z procesem legislacyjnym, który obowiązuje w Polsce, po decyzji pana prezydenta przede wszystkim będziemy oczekiwać na wyrok ze strony Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Müller.

 

Zaznaczył, że “w tym sensie ta sprawa jest zawieszona do czasu rozstrzygnięcia”. – Więc żadnych innych kroków do tego czasu nie będziemy podejmować – dodał. 

 

Müller przypomniał, że niektóre programy w ramach KPO są realizowane dzięki prefinansowaniu ze środków krajowych.

PIT rozliczyło ponad pół miliona Polaków 

– Blisko 550 tys. podatników PIT rozliczyło się drogą elektroniczną pierwszego dnia, w którym było to możliwe, czyli 15 lutego – powiedział na tej samej konferencji Müller.

 

ZOBACZ: PIT 2022. Przekaż 1,5 proc. podatku Fundacji Polsat

 

W czwartek rano liczba rozliczonych PIT-ów przekraczała 600 tys. Dla porównania w ubiegłym roku w tym samym czasie liczba ta wynosiła 200 tys. 

“Historyczna obniżka podatków”

Müller podkreślił, że tegoroczne rozliczenie zawiera “historyczną obniżkę podatków”. Powiedział, że za rządów PiS podatek PIT spadł stopniowo z 18 do 12 proc., a kwota wolna od podatku wzrosła z nieco ponad 3 tys. do 30 tys. zł.

 

ZOBACZ: Premier: nie pracujemy nad podatkiem od pustostanów

 

Rzecznik rządu zapowiedział, że planowane są kolejne rozwiązania elektronizacji usług publicznych. 

ap/pgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment