– Mamy 5742 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem – podał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Z powodu COVID-19 zmarło 101 osób.
– To o 45 proc. mniej niż tydzień temu. Te wyniki są bardzo pozytywne. To idzie w parze z tym, że codziennie obserwujemy zmniejszenie liczby osób wymagających hospitalizacji – przekazał w programie “Newsroom” WP wiceminister.
W szpitalach przebywa poniżej 5 tys. pacjentów, a 332 osoby wymagają intensywnej opieki medycznej. Współczynnik reprodukcji wirusa spada i wynosi teraz 0,85. – Jeżeli patrzymy na liczbę dodatnich testów, to ona także spada i na dziś jest to 13 proc. – dodał Kraska.
Zaznaczył, że obecnie jest więcej przypadków zachorowania na grypę niż na COVID-19.
Do szpitala bez testu
Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni narusza jego prawa – przekazał we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia.
W najnowszych zaleceniach postępowania diagnostycznego – wydanych w sytuacji zmniejszenia zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19 – przekazano, że nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych (bez gorączki lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i przed planową lub nagłą hospitalizacją.
ZOBACZ: Chiny. Pół Szanghaju w lockdownie z powodu zakażeń wariantem Omikron koronawirusa
“Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń. W tym mieści się również ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne” – przekazał we wtorek NFZ.
ac/PAP
Czytaj więcej