imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Koronawirus w Nowej Zelandii. Premier: Wyzdrowiał ostatni zakażony pacjent

000A6KANSSMPPG6I-C411.jpg


Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w poniedziałek, 8 czerwca, zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa po tym, jak wyzdrowiała ostatnia z zakażonych w kraju osób. Premier zapowiedziała również zniesienie wszystkich restrykcji z wyjątkiem tych dotyczących ruchu na granicach.

Ardern poinformowała na konferencji prasowej, że żaden z 40 tys. testów na obecność koronawirusa, przeprowadzonych w Nowej Zelandii w ciągu ostatnich 17 dni, nie dał wyniku pozytywnego.

“Jesteśmy pewni, że wyeliminowaliśmy transmisję wirusa w Nowej Zelandii na chwilę obecną. Ale eliminacja to nie jest jeden punkt w czasie, potrzebny jest ciągły wysiłek” – powiedziała szefowa rządu. Dodała, że jest przekonana, iż “prawie na pewno” nowe przypadki infekcji pojawią się w Nowej Zelandii, ale wówczas kraj będzie bardziej przygotowany na kontrolę rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rząd w Wellington zdecydował, że od wtorku, 9 czerwca, zniesione zostaną ograniczenia, włącznie z zakazem zgromadzeń publicznych, ale pozostaną w sile restrykcje dotyczące ruchu na granicach.

“Choć nasza praca jeszcze się nie skończyła, z pewnością osiągnęliśmy kamień milowy. A więc mogę zakończyć zwykłym ‘dziękuję, Nowa Zelandio'” – ogłosiła polityk.

Dzięki wczesnemu wprowadzeniu rygorystycznych restrykcji i zamknięciu granic w Nowej Zelandii udało się powstrzymać epidemię na początkowym etapie. 

W pięciomilionowym kraju zanotowano 1504 przypadki infekcji koronawirusem. Na COVID-19 zmarły 22 osoby.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Source link

Leave a Comment