imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Koronawirus w Czechach. Posłowie ustalili nowe przepisy

000EFGKMLR1XJX4S-C411.jpg


W ostatecznym głosowaniu nowelizacji nie poparli posłowie partii opozycyjnych. Przewodniczący partii Wolność i Demokracja (SPD) Tomio Okamura zapowiedział złożenie skargi konstytucyjnej na poprawione przepisy i na sposób ich uchwalenia.

Izba Poselska debatowała w trybie nadzwyczajnym, który pozwala w niektórych okolicznościach na procedowanie ustaw tego samego dnia.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami ograniczenia związane z walką z koronawirusem będą mogły objąć szerszy zakres działań niż obecnie. Władze będą mogły również zlecać testy na obecność SARS-CoV-2 dla przedsiębiorców, studentów, uczniów i przedszkolaków, a nie tylko pracowników. Posłowie ograniczyli górną granicę kar, które można nakładać za naruszenie ograniczeń pandemicznych.

Politycy pięciu partii tworzących centroprawicowy gabinet Petra Fiali zgodzili się na ograniczenie obowiązywania znowelizowanej ustawy do 30 listopada oraz zrezygnowali z dodatkowych uprawnień dla ministerstw obrony i spraw wewnętrznych. 

Zgodzono się także, że władze nie będą już mogły wprowadzać całkowitego zakazu organizowania imprez prywatnych i publicznych, oraz działalności klubów muzycznych, tanecznych, dyskotek, kasyn lub salonów gier. Możliwe będzie jedynie ograniczenie ich działania.

Projekt trafi teraz do rozpatrzenia przez senatorów.
Source link

Leave a Comment