imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Koronawirus, Omikron. Jakie objawy? 8 najczęstszych objawów COVID-19

000EC8YTF0NDT2TX-C411.jpg


Mimo że pandemia COVID-19 trwa już od niemal dwóch lat, koronawirus cały czas mutuje, a nowe warianty znacząco różnią się od poprzednich. Omikron został wykryty pod koniec listopada 2021 r w Afryce. Dziś jest on obecny również u nas i sukcesywnie wypiera Deltę.

W czasie jednej z konferencji minister zdrowia zapowiedział, że nowy wariant koronawirusa Omikron może wywołać bardzo dużo zachorowań.

Lekarze i specjaliści z zakresu wirusologii uważają jednak, że realnych zakażeń może być znacznie więcej. Szczególnie ważne jest więc teraz przestrzeganie obostrzeń i reagowanie na każdy wysyłany przez organizm sygnał chorobowy. Jakie objawy powinny wzbudzić szczególny niepokój? Czym charakteryzuje się wariant Omikron?

Nowa mutacja koronawirusa Omikron wywołuje nieco inne dolegliwości, niż te znane nam do tej pory. Charakterystyczna wcześniej utrata zmysłów takich jak smak i węch obecnie podobno zdarza się znacznie rzadziej. Na szczęście mniej powszechne są również duszności oraz poważne problemy z oddychaniem. Na co natomiast należy zwrócić uwagę? Oto najczęściej pojawiające się objawy Omikrona:

1.     Kaszel, katar, ból mięśni  – dolegliwości te mogą pojawić się jednocześnie lub następować po sobie. Łatwo pomylić je z przeziębieniem, szczególnie w okresie zimowym, gdy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje.

2.     Ból głowy – wielu chorych określa go jako silny i uporczywy, porównywalny z bólem migrenowym. Często nie działają na niego nawet mocne leki przeciwbólowe. Zazwyczaj utrzymuje się kilka dni.

3.     Ból gardła – najczęściej jest to lekkie drapanie, przypominające to występujące przy przeziębieniu, część chorych skarży się również na uczucie “łaskotania”.

4.     Osłabienie, uczucie zmęczenia – tak jak poprzednie warianty koronawirusa, Omikron również sprawia, że chory czuje się bardzo słaby, szybciej się męczy, może również cierpieć na zadyszki. Taki stan rzeczy może utrzymywać się od kilku dni, nawet do kilkunastu tygodni.

5.     Podwyższona temperatura – zazwyczaj nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza, nie wymaga więc zbijania lekami przeciwgorączkowymi.

6.     Wysypka – to nowy, charakterystyczny dla Omikrona objaw, z którym nie mieliśmy do czynienia w przypadku poprzednich wariantów. Czerwone zmiany skórne pojawiają się na ciele (przede wszystkim na dłoniach, rękach i nogach). Mogą mieć postać powszechnie znanej pokrzywki lub potówki, a nawet przypominać zmiany występujące po zarażeniu ospą wietrzną. Zazwyczaj utrzymują się one ok. tygodnia.

7.     Zapalenie spojówek – zaczerwienione, piekące i łzawiące oczy to kolejny objaw, który może sugerować zarażenie Omikronem. Zyskał on nazwę “pink eye” czyli różowe oko. Warto jednak zaznaczyć, że zapalenie spojówek pojawiało się również przy wcześniejszych wariantach choroby.

8.     Nudności, wymioty, biegunka – dolegliwości podobne do grypy żołądkowej lub zatrucia pokarmowego, to kolejna przesłanka, by wykonać test wykrywający SARS-Cov-2. Lekarze zaznaczają, że często są to pierwsze objawy, do których może dołączyć gorączka, uczycie osłabienia oraz bóle mięśni.

Studniówka 2022. Piąta fala pokrzyżuje plany niektórych maturzystów

Mimo że nowy wariant koronawirusa jest bardzo zaraźliwy, lekarze zauważają, że ma on łagodniejszy przebieg. Coraz częściej chorują na niego jednak najmłodsi. Za najpopularniejsze objawy Omikrona u dzieci obecnie uznaje się:

  • Katar, częste kichanie, kaszel
  • Lekko podwyższoną temperaturę
  • Biegunkę, wymioty oraz nudności
  • Osłabienie organizmu, brak apetytu, zmęczenie i senność

Coraz częściej ogniska koronawirusa wybuchają w szkołach i przedszkolach, gdzie dzieci mają ze sobą kontakt niemal codziennie.

Podejrzewając u siebie zarażenie koronawirusem, najlepiej zdecydować się na samoizolację, a następnie wykonać test PCR. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów lub problemów z oddychaniem konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. 


Source link

Leave a Comment