imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Koronawirus na Słowacji. Kolejny dzienny rekord zakażeń

000AIPHIOM2F0OHE-C411.jpg


552 nowe zakażenia SARS-CoV-2 wykryto w piątek (25 września) na Słowacji. To najwyższy dotąd dzienny bilans infekcji – podał w sobotę (26 września) resort zdrowia. Po raz pierwszy odnotowano ponad 500 infekcji w ciągu doby. Premier Igor Matovicz oświadczył, że “przejmuje walkę” z epidemią.

Dzień wcześniej przekroczona została granica 400 nowych przypadków w ciągu doby, w środę (23 września) było ich ponad 300. 

Aktualnie w szpitalach jest ponad 180 pacjentów z COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 16 osób, z których 14 wymaga aparatury podtrzymującej oddychanie. W kraju jest 4458 aktywnych zakażeń koronawirusem.

Łącznie na Słowacji od początku epidemii odnotowano 8600 zakażeń koronawirusem i 44 zgonów, w tym jeden w ciągu ostatniej doby – zmarła 67-letnia kobieta.

Premier na Facebooku zadeklarował, że przejmuje walkę z SARS-CoV-2 i w emocjonalnym wpisie skrytykował tych, którzy bagatelizują pandemię. 

“Sytuacja jest niezwykle poważna, dlatego po trzech miesiącach przejmuję walkę z COVID-19 we własne ręce, z tym samym celem, co podczas pierwszej fali – wygrać z jak najmniejszymi konsekwencjami dla zdrowia i życia niewinnych ludzi” – napisał Matovicz. Dodał, że nie będzie w przyszłości zwracać uwagi na krytykę przeciwników maseczek i innych wprowadzanych przez władzę restrykcji.

Przed dwoma tygodniami rządowa komisja do spraw epidemii zaproponowała ograniczenie liczby uczestników imprez masowych, w tym ślubów. Matovicz nie zaakceptował wówczas tych propozycji, argumentując, że nie chce ograniczać swobody ludzi. Według słowackich mediów w poniedziałek (28 września) należy spodziewać się ostrzejszych regulacji związanych z walką z koronawirusem.

Piotr Górecki

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Source link

Leave a Comment