imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Koronawirus. Inne państwa idą śladem Polski. Nie chcą szczepionek przeciw COVID-19

2v24q4oqm8ot47dkvaoj8aa73axi7wu2.jpg


“Dziś odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Moderny w sprawie dostaw szczepionek, a na początek przyszłego tygodnia zaplanowano dalsze rozmowy z Pfizerem. Chodzi o przyszłość dostaw ok. 70 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Polska odmawia ich przyjęcia” – czytamy w “DGP”.

 

Jak wyjaśniono, z informacji “DGP” wynika, że wzorem Polski do zmiany umów mają przygotowywać się m.in. Słowacja, Litwa, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

 

“Z naszych informacji wynika, że tuż po tym, jak Polska ogłosiła, że zrywa umowę na dostawy, Bratysława miała wysłać Polakom list z gratulacjami. Teraz razem z innymi państwami regionu zastanawia się nad przeformułowaniem umowy” – napisano.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Polska nie chce już szczepionek na COVID-19

 

Zwrócono uwagę, że u wszystkich zamówienia przekraczają potrzeby. “Słowacja, gdzie poziom wyszczepienia jest jeszcze niższy niż w Polsce, ma na rok 2022 zakontraktowanych ponad 7 mln dawek szczepionki – czyli więcej niż liczba obywateli. Kilka dni temu minister zdrowia Vladimír Lengvarský przekazał 124 tys. dawek szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech karaibskiemu państwu Belize” – czytamy w “DGP”.

 

Przypomniano, że pod koniec kwietnia ministerstwa zdrowia Holandii i Niemiec oraz Czech przekonywały w rozmowie z “DGP”, że nie planują wprowadzać żadnych zmian do swoich kontraktów z Pfizerem. “Teraz – jak się dowiadujemy – m.in. Francja rozpoczęła własne negocjacje z producentem” – zaznaczono, dodając, że z informacji “DGP” wynika, że w rozmowy zaangażował się prezydent Emmanuel Macron.

Inne produkty zamiast szczepionek 

“Jedną z opcji jest zamiana szczepionek na inne produkty lecznicze tej samej firmy” – powiedział “DGP” jeden z rozmówców. “Polska zaproponowała firmie podobne rozwiązanie, choć to skomplikowane, bo skala jest ogromna” – wskazano.

 

Przypomniano, że “zamówienia szczepionek są warte 6 mld zł, a roczny budżet na wszystkie leki to ok. 18,3 mld zł.

Podkreślono, że “Polska apelowała o wydłużenie terminów dostaw nawet do 10 lat, a także przełożenie płatności lub w ogóle anulowanie części dostaw”.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski o sporze ws. szczepionek: Jesteśmy na etapie wyboru kancelarii prawnej

 

“W przypadku Moderny, z którą umowy jeszcze nie wypowiedzieliśmy, zgodnie z naszymi informacjami, producent sam zaproponował zmianę zapisów. Chodzi przede wszystkim o bardzo elastyczne podejście do dostaw i płatności” – napisano. “W tym przypadku nie ma możliwości zamiany na inne preparaty – bowiem Moderna, w odróżnieniu od Pfizera, ma bardzo ubogie portfolio, jeżeli chodzi o inne terapie” – wyjaśniono.

 

Zwrócono uwagę, że “rozmowy dotyczą w sumie 79 mln dawek (z czego 12 mln to Moderna) za ok. 7 mld zł”. Przypomniano, że “już teraz w magazynach leży 25 mln sztuk preparatu”. “Z ostatnich danych wynika, że dziennie zużywa się 185 dawek” – dodano.

ap/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment