imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Kopalnia Zofiówka. Pierwszy z czterech odnalezionych górników nie żyje

hyt934zj9cxswrzd98pfx2j7n6jown1p.jpg


Pierwszego z czterech górników odnalezionych dotychczas po wstrząsie z kopalni Zofiówka na powierzchnię przetransportowały ekipy ratownictwa górniczego w nocy z soboty na niedzielę.

 

– 36-letni pracownik osierocił dwójkę dzieci. Rodzina jest otoczona opieką psychologiczną i medyczną. Atmosfera, która panuje w miejscu zdarzenia jest niekorzystna dla ratowników, a ich bezpieczeństwo jest najważniejsze. Stąd niewielki postęp od wczoraj, przesunęliśmy się zaledwie o 20 metrów. Musimy odtwarzać lutniociągi – przekazał na konferencji prasowej Marcin Gołębiowski, p.o. dyrektora ds. pracy w JSW.

 

Jak mówił, stężenie metanu jest wysokie i to w znaczny sposób utrudnia prowadzenie akcji. – Zastępy muszą tam przebywać rotacyjnie, przez krótki okres czasu, i odbudowywać lutniociąg, aby dostarczać tam świeże powietrze, przewietrzyć to wyrobisko i móc iść dalej na ratunek – wyjaśnił Gołębiowski.

Lekarz stwierdził zgon górnika z Zofiówki

Po wydostaniu pracownika na powierzchnię lekarz, którzy czekał w bazie akcji ratowniczej stwierdził zgon – poinformowała w nocy z soboty na niedzielę Jastrzębska Spółka Węglowa.

 

ZOBACZ: Śląskie. Wybuch w kopalni Zofiówka. Ratownicy dotarli do czterech górników

 

“Ratownicy wytransportowali pierwszego z czterech górników odnalezionych w chodniku D4a około 220 metrów od czoła przodka. Górnik został przetransportowany do bazy ratowniczej, gdzie lekarz stwierdził zgon” – poinformowała JSW w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej około północy.

 

 

“Następne zastępy ratowników kontynuują prace związane z odtwarzaniem wentylacji wyrobiska w celu wytransportowania kolejnych odnalezionych górników, a także dotarciu do dalszych sześciu pracowników, z którymi stracono kontakt podczas wstrząsu” – poinformowała spółka węglowa.

Dziesięciu górników nie wyszło po wstrząsie

W sobotę około godz. 3:40. w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka doszło do wstrząsu. W jego rejonie było 52 pracowników. 42 z nich wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu.

 

W sobotę wieczorem przedstawiciele JSW poinformowali, że ratownicy dotarli do czterech z 10 poszukiwanych górników. Jak stwierdzili ratownicy odnalezieni pracownicy nie dawali oznak życia.

 

ZOBACZ: Jastrzębie-Zdrój. Wstrząs w kopalni Zofiówka. Poszukiwanych jest 10 górników. Najnowsze informacje

 

Według informacji JSW, w Zofiówce doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4×10 do 6 dżula (co odpowiada magnitudzie 2,21), połączonego z intensywnym wypływem metanu. Do zdarzenia doszło podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych.

 

Szerszych informacji na temat postępów prowadzonej akcji ratowniczej przedstawiciele JSW mają udzielić w niedzielę rano. Do kopalni co jakiś czas podjeżdżają autokary z ratownikami górniczymi i zabierające tych, którzy wracają odpocząć po godzinach trudnej akcji. Wieczorem przed bramą zakładu pojawiły się pierwsze znicze, składane przez pracowników i okolicznych mieszkańców pod rozwieszoną po wypadku kilkumetrową płachtą z napisem: “Górnicy z Zofiówki, wracajcie cali i zdrowi. GKS Jastrzębie”.

Prezydent złożył wyrazy współczucia

Składam wyrazy współczucia poszkodowanym i ich bliskim. Wierzymy, że zostaną wydobyci żywi – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

 

ZOBACZ: Kopalnia Pniówek: odstąpiono od prowadzenia akcji ratowniczej

 

“To trudna sytuacja dla polskiego górnictwa. Potrzebna jest pomoc i wierzę, że zostanie udzielona” – napisał prezydent.

 

Odnosząc się do trwającej akcji ratowniczej w kopalni KWK Zofiówka dodał: “To wielki wysiłek dla ratowników, aby przeprowadzić akcję ratowniczą w miejscu wstrząsu. Jak zawsze – będą bohatersko pomagać do samego końca….”.

 

hlk/msl/PAP/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment