imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

konkurs bez nagród, czyli wyjątkowa inicjatywa fotograficzna w czasach pandemii

35816050_razem2020-cover-1048_crop_300x168_e47ec986_CPO.jpg


Na przestrzeni lat fotografowie dokumentowali otoczenie, tworząc nie tylko pamiątkę, ale i obraz przeszłości. W obecnej sytuacji na świecie ich rola jest nie mniej ważna – powstające zdjęcia będą nie tylko świadectwem aktualnie rozgrywających się wydarzeń, ale też ważną lekcją dla przyszłych pokoleń.

„Skutki epidemii Koronawirusa COVID-19 dotykają wiele grup społecznych. Każdy próbuje znaleźć sobie nowe miejsce” – mówi Marta Andrzejczyk, olsztyńska pieśniarka, aktorka, prezeska Stowarzyszenia Scena Babel. „Nasze stowarzyszenie działa w obszarze szeroko pojętej kultury i sztuki, stąd skupiliśmy się, w tym trudnym czasie, przede wszystkim na artystach i animatorach społeczno-kulturalnych. Otwieramy się na przygotowanie i realizację koncertów on-line, pomagamy aktorom w wystawianiu sztuk przez internet. Zauważyliśmy ogromną potrzebę dokumentacji i archiwizacji obecnej sytuacji. Mogą to robić zarówno profesjonalni fotografowie, którzy nagle zostali bez pracy, ale także każdy z nas. Dla siebie, dla swoich dzieci i wnuków” – dodaje Andrzejczyk.

Ślad dla przyszłych pokoleń – wyjątkowa inicjatywa „Razem 2020”

Ogromna potrzeba dokumentacji obecnej sytuacji stała się impulsem dla powstania projektu „Razem 2020”, którego autorami są Stowarzyszenie Scena Babel oraz fotograf, Mika Pietrus. Wezwali fotografów – tych profesjonalnych, ale i każdego, kto lubi robić zdjęcia – do dokumentowania otaczającej rzeczywistości.

„Każdy z nas jest świadkiem w swoim małym świecie. Przebywamy w domach, jeździmy do pracy, chodzimy do sklepu. To miejsca, które możemy pokazywać. Tysiące obiektywów pokazujące setki miejsc, ludzi, emocji, które finalnie dadzą obraz rzeczywistości, której przyszło nam doświadczyć. I o dziwo! Ta rzeczywistość nie musi być przytłaczająca, nie raz pojawiają się w niej zabawne elementy” – wyjaśnia Mika Pietrus.

Skąd pomysł na nazwę „Razem 2020”? Inicjatywa stanowi oddolny projekt, w którym każdy może mieć swój udział. Organizatorzy podejmują wszystkie decyzje kolegialnie, pytając jednocześnie o zdanie społeczności budowanej wokół projektu. Odpowiadamy także na rodzącą się potrzebę integracji i bycia razem, nie tylko w małych komórkach rodzinnych, ale w dużym systemie społecznym.

Konkurs, w którym nie chodzi o nagrody

Zbieranie fotografii do projektu będzie przypominało swego rodzaju konkurs. Ze wszystkich nadesłanych zdjęć, jury „Razem 2020” wybierze 200 najlepszych prac. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy fantastycznych fotografów i artystów takich jak Mariola Balińska, Rafał Ganowski, Tomasz Markowski, Mirek Mróz, Agnieszka Pałuk, John Paul Pietrus, Mika Pietrus oraz dr Max Skorwider.

„Skład jury stanowi grupa wybitnych fotografów, ale i ludzi sztuki. Praca z nimi to dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i gwarancja jakości wyboru prac” – mówi Magdalena Szurek, przewodnicząca Jury.

To jeden z niewielu konkursów, w którym nie ma i nie będzie nagród. Organizatorzy pilnują tego założenia – sfera materialna nie może być motywatorem dla uczestników. Wspomniane 200 zdjęć zostanie wydrukowane w okolicznościowym albumie, a zyski z jego sprzedaży Stowarzyszenie Scena Babel przeznaczy na wsparcie artystów. Album „Razem 2020” stanie się unikalną pozycją w domowej biblioteczce – opowieścią o świecie i wydarzeniach, których doświadczamy sami, o naszych bliskich, o sąsiadach, o ulicach, po których chodzimy. Najlepsze 20 zdjęć będzie można obejrzeć w co najmniej kilku miastach podczas cyklu wystaw planowanych na koniec 2020 i początek roku 2021.

Twórcy projektu „Razem 2020” przypominają uczestnikom o konieczności przestrzegania zasad obowiązujących w Polsce.

„Pamiętajmy, że nie jest to czas na bieganie z aparatem po ulicach miast, musimy dostosować się do zasad. Bądźmy odpowiedzialni i rozsądni. Róbmy zdjęcia tam, gdzie jesteśmy, niejako przy okazji załatwiania najpotrzebniejszych spraw. W ten sposób pokażemy życie od środka” – podkreśla Andrzejczyk.

Aby wziąć udział w projekcie „Razem 2020” wystarczy wysłać własne fotografie przez formularz dostępny na stronie www.razem2020.pl.

KONTAKT:

Mika Pietrus

e-mail: [email protected]

tel. kom. +48 515 157 639

Marta Andrzejczyk

e-mail: [email protected]

tel. kom. +48 601 663 383


Source link

Leave a Comment