8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbędzie się Kongres Miast i Biznesu. Kaucja – Edukacja – Środowisko, podczas którego spotkają się uczestnicy systemu kaucyjnego, samorządy lokalne i biznes. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są InPost i Carrefour. Organizatorem jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
System kaucyjny na start
W ramach Kongresu odbędą się dwa bloki tematyczne: „Polska Stolica Recyklingu” oraz „PolKa”, w którym polscy i zagraniczni eksperci będą debatować m.in. nad nawykami konsumenckimi w kontekście wejścia w życie 1 stycznia 2025 r. tzw. „ustawy kaucyjnej” w Polsce. Nie zabraknie prelekcji na temat praw i obowiązków uczestników systemu kaucyjnego oraz niezbędnej dla niego technologii.
„W przyszłym roku ma wystartować w Polsce system kaucyjny i cieszymy się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje ten termin. Od wielu miesięcy przygotowujemy się na tę datę. Pozostało nam nieco ponad 10 miesięcy i chcemy ten czas poświęcić na jeszcze intensywniejszą pracę. Dlatego, w czasie Kongresu, chcemy przedstawić propozycję >>PolKi<<, nasz model i rozwiązania technologiczne, ale dać również przestrzeń do rozmowy samorządom i biznesowi. 1 stycznia 2025 to realna data mimo potrzeby dopracowania niektórych kwestii legislacyjnych. W Łodzi chcemy pokazać, jak będzie wyglądał system kaucyjny stworzony przez >>PolKę<< i zaprosić uczestników do udziału w nim” – komentuje Marcel Rakowski, prezes zarządu „PolKa”.
Inteligencja ekologiczna w kierunku GOZ
Równocześnie toczyć się będą debaty w ramach Polskiej Stolicy Recyklingu. Włodarze miast, przedstawiciele samorządów terytorialnych, naukowcy oraz praktycy wymienią się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w dziedzinie budowania smart community.
„Wspólnym mianownikiem wszystkich prelekcji i debat pozostaje opisana przez Golemana inteligencja ekologiczna, która nie tylko definiuje smart city, ale jest także istotnym elementem budowania nowoczesnego świata biznesu i edukacji. Stąd zagadnienia edukacji ekologicznej bez greenwashingu i perspektywy rozwoju ESG. To, jak zostaną one zaimplementowane, bezpośrednio wpływa na miasta przyszłości oraz smart community” – mówi Kinga Rodkiewicz, kierownik ds. komunikacji i projektów edukacyjnych w Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Strefa wystawiennicza
Uczestnicy Kongresu będą mieli okazję zobaczyć wszystkie etapy systemu kaucyjnego. Siedem stacji edukacyjnych przedstawi w praktyce drogę opakowania objętego „kaucją”, kiedy stanie się już odpadem, a więc zbiórka automatyczna, manualna, centrum liczenia, logistyka oraz recykling. Jedenaście zwrotomatów od sześciu producentów pozwoli pokazać mnogość rozwiązań: od maszyn kompaktowych, przez średnie i duże, na outdoorowych kończąc. Na każdym stanowisku eksperci będą udzielać szczegółowych informacji.
Zwieńczeniem Kongresu Miast i Biznesu będzie finał ogólnopolskiej grywalizacji Miast i Instytucji Polska Stolica Recyklingu 2023 r. o zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu i Polskiej Stolicy GOZ rywalizowało kilkadziesiąt miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci.
Patronat honorowy nad Kongresem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.
Rejestracja na Kongres:
https://kongres-miast-i-biznesu.konfeo.com/pl/groups
Szczegółowa agenda oraz prelegenci:
Źródło informacji: Fundacja Odzyskaj Środowisko