imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Komisja Europejska: Podpisano umowy dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy

ic171wsru1vgcuk5ja11pgop7svfajkq.jpg


Umowa finansowa i umowa pożyczki między Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie – przekazała reporterce Polsat News Dorocie Bawołek rzeczniczka KE Veerle Nuyts. To niektóre z dokumentów, które muszą być podpisane w celu przekazania środków z Funduszu Odbudowy.

“Krok… a raczej kroczek do przodu w sprawie polskiego KPO” – napisała na Twitterze Dorota Bawołek.

 

 

” (…) warunki wypłaty funduszy pozostają takie same. Bruksela nie wyśle pieniędzy, jeśli nie zostanie w pełni przywrócona niezależność sądownictwa w Polsce” – dodała reporterka.

 

Wśród innych dokumentów, które wymagają jeszcze podpisania, są Ustalenia Operacyjne. “Dokument jest dwustronną umową o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że ​​poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacja każdego planu” – przekazała rzeczniczka KE.

 

ZOBACZ: Międzynarodowe organizacje sędziowskie skarżą decyzję o polskim KPO. Wniosek do TSUE

 

Państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność po podpisaniu wspomnianych dokumentów, o ile spełniły odpowiednie etapy i cele.

 

“W przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne – narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych” – dodała Veerle Nuyts.

Mateusz Morawiecki: Prędzej czy później dostaniemy pieniądze z KPO

Premier Mateusz Morawiecki pytany w czwartek 8 września o to, kiedy Polska może się spodziewać środków z KPO, stwierdził: – Sądzę, że na przełomie tego roku.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: prędzej czy później dostaniemy pieniądze z KPO

 

Szef rządu zapewnił, że “prędzej czy później Polska dostanie te pieniądze”. Jednocześnie stwierdził, że środki za czasów rządów PO-PSL “przeciekały przez budżet, jak durszlak”.

– Dzisiaj jestem dobrej myśli, że z jednej strony nasi partnerzy europejscy widzą, że my spokojnie dajemy sobie radę w tych okolicznościach, ponieważ naprawiliśmy finanse publiczne państwa polskiego – ocenił premier.

 

 

an/Polsat News/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment