imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne w sprawie polskiego KPO

778kzjvjzg49ri5bsb5rd1g4w1p5ckbn.jpg


Ustalenia operacyjne to umowa dwustronna o charakterze technicznym. / Zdj. ilustracyjne

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne w sprawie polskiego KPO – przekazał w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

“Ustalenia operacyjne zostały podpisane przez pana Komisarza Paolo Gentiloni. Otwiera nam to formalną możliwość, złożenia wniosku o płatność do KE. Wynegocjowanie z KE zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich” – napisał Grzegorz Puda na Twitterze.

 

Wcześniej jako pierwsza informację o podpisaniu uzgodnień operacyjnych podała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

 

Ustalenia operacyjne to umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim, a Komisją Europejską, która “określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO“.

 

Komisja Europejska przyjęła ustalenia operacyjne już pod koniec listopada. 

Szymon Szynkowski vel Sęk o KPO

– Polska jest w średniej unijnej, jeśli chodzi o tempo pozyskiwania środków z KPO. Dopiero dziewięć państw otrzymuje te pieniądze – mówił w środowym “Gościu Wydarzeń” minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

ZOBACZ: Szymon Szynkowski vel Sęk: Jestem rozczarowany tempem prac KE w sprawie środków z KPO

 

Dialog jest intensywny, chociaż jego tempo jest nieco wolniejsze, niż bym tego oczekiwał ze strony Komisji Europejskiej – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk zapytany o rozmowy z Komisją Europejską nt. środków z KPO.

 

Jak powiedział, w środę rozmawiał telefonicznie z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. – Bardzo powoli, ale jednak mam nadzieję, że idziemy w kierunku uzyskania dla Polski tego, co nam się zgodnie z zobowiązaniami należy – dodał.

 

an/polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment