imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Kolejne tornada przeszły przez USA. Są ofiary śmiertelne, rośnie liczba rannych

1odehp5injabofagp12w5x4w92sgdtso.jpgCo najmniej czternaście osób zginęło, kilkanaście kolejnych zaginęło, a kilkadziesiąt innych jest rannych po przejściu tornad w Teksasie i Oklahomie. W wyniku nawałnic setki tysięcy gospodarstw domowych zostały pozbawionych energii elektrycznej. Prognozy pogody nie są optymistyczne – niedziela ma przynieść gwałtowne burze.

Silny front burzowy – który powoduje powstanie niszczycielskich tornad – uformował się nad Teksasem i Oklahomą w USA i uderzył w sobotnią noc – przekazał portal CNN.

 

Obszarem najbardziej dotkniętym przez żywioł jest Valley View w hrabstwie Cooke w Teksasie. Według tamtejszego szeryfa Raya Sappingtona zginęło co najmniej pięć osób, a dwoje dzieci jest zaginionych. Całkowita liczba rannych nie jest znana.

 

– To ogromna katastrofa. (…) Linie energetyczne były zerwane, drzewa powalone, ogromnych wysiłków wymaga choćby dotarcie tam – powiedział szeryf. – Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć ocalałych – dodał.

 

ZOBACZ: Burze nad Polską. Będą przechodzić jedna po drugiej. Alerty dla niemal całego kraju

Sezon tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Kolejna miejscowość w Teksasie – Celina – także ucierpiała. Zdaniem ratowników co najmniej 10 do 15 domów zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych. Żywioł przetoczył się też przez jezioro Ray Roberts, około 16 km na północ od Denton. Na przystani w Sanger uszkodzone zostały przyczepy kempingowe i zatopione łodzie.

 

W Oklahomie, w hrabstwie Mayes zginęły dwie osoby, a sześć innych zostało rannych – przekazał lokalny organ zarządzania kryzysowego.

 

Jak dodano, ponad 250 tys. gospodarstw domowych i firm było w niedzielę rano bez prądu, w tym ponad 93 tys. w Missouri, około 48 tys. w Kansas i ponad 34 tys. w Teksasie.

 

ZOBACZ: Seria niszczycielskich tornad w USA. Przejmujący szlak zniszczeń

 

Niestety prognozy pogodny nie są optymistyczne. Niedziela ma przynieść drugą falę burz. Centrum Prognoz Burzowych (SPC) ostrzegło przed “gwałtownymi tornadami i ekstremalnym gradem”.

 

Równiny Centralne Stanów Zjednoczonych nazywane są Aleją Tornad. Ich położenie i klimat oznaczają, że są one bardzo podatne na jedne z najbardziej niszczycielskich tornad na świecie.

 

Maj jest najaktywniejszym miesiącem w USA pod względem występowania tornad.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment