Muzeum Hutnictwa w Chorzowie; fot. T. Zakrzewski/UMWŚ
Do śląskiego Szlaku Zabytków Techniki dołączyły Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej-Chebziu – poinformował samorząd województwa. Obie placówki, podobnie jak wiele innych obiektów wchodzących w skład szlaku, zyskało nowe życie dzięki środkom z Unii Europejskiej.
Dworzec w Rudzie Śląskiej-Chebziu, na którym zlokalizowana jest Stacja Biblioteka należał do Szlaku Zabytków Techniki od samego początku jego funkcjonowania tj. od 2006 r., jednak ze względu na zły stan techniczny i brak oferty kulturalno-turystycznej został w 2010 r. skreślony z listy obiektów należących do tej sieci.
„W ostatnich latach władze miasta Ruda Śląska przejęły teren dworca od Polskich Kolei Państwowych, a dzięki środkom pozyskanym m. in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zmodernizowały go i dały mu drugie życie powołując na jego terenie +Stację Biblioteka+ dzięki czemu zrewitalizowany dworzec kolejowy służy obecnie mieszkańcom Chebzia jako wypożyczalnia książek oraz miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych” – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Także dzięki wsparciu funduszy unijnych w obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej 27 listopada 2021 r. rozpoczęło działalność Muzeum Hutnictwa. Wielkie piece, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych to tylko część urządzeń, którą każdy może zobaczyć w ożywionym na nowo obiekcie w Chorzowie. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest samorządową instytucją kultury Miasta Chorzów.
„Cieszę się, że kolejny chorzowski zabytek techniki należy do tej najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce, tym bardziej, że to jedyne na Szlaku, a także w Polsce muzeum dedykowane bogatej historii hutnictwa żelaza i stali, tak istotnej dla naszego regionu” – mówi Jakub Chełstowski.
Na powstały w 2006 r. Szlak Zabytków Techniki składają się obiekty dziedzictwa przemysłowego Śląska, połączone w jedną regionalną sieć współpracy. Dzięki inicjatywie podjętej przez województwo śląskie stworzono szlak turystyczno-kulturowy będący nie tylko narzędziem promocji, ale także elementem świadomego zarządzania walorami rozwojowymi regionu.
Od początku funkcjonowania Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów. W ciągu 16 lat do sieci dołączyło 17 obiektów, a sześć zostało wykluczonych. Od 1 stycznia 2023 r. liczba ta znowu wzrosła i szlak tworzyć będą aż 42 obiekty.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP